Яку роль культура відіграє у гібридній війні? – дискутували українські інтелектуали на 26 BookForum
21-го вересня у конфернец-залі готелю «Ріус» відбулась публічна дискусія «Культура, як інструмент гібридної війни». У заході взяли участь українські письменники Сергій Жадан та Ірена Карпа, російський поет і прозаїк Ігор Померанцев, а також відомий політичний експерт Євген Магда. Модерувала зустріч кураторка тематичного кластера «Війна» Марина Безкоровайна.
Подія викликала неабиякий ажіотаж у відвідувачів головного культурного фестивалю країни. Приміщення було вщент заповнене охочими послухати лідерів думок. На жаль, не всім вистачило стільців. Деяким слухачам та слухачкам довелось вмоститись на підлозі.
Першою темою гості обговорювали необхідність створення масового українського культурного продукту. На думку Ірени Карпи, його дуже не вистачає. Вона поділилась спостереженням, що блогери та музиканти, які їздять до Росії, мають доволі багато підписників у соціальних мережах. Молодь наслідує своїх Інтернет-кумирів і думає, що це норма. Натомість гарним прикладом якісного вітчизняного продукту письменниця назвала передачу «Вечір з Яніною Соколовою».
У свою чергу Сергій Жадан підкреслив, що головне не кількість підписників, а їхня якість:
«Коли Оксана Забужко пише пост на Facebook його лайкає 4 тисячі людей. Це,звісно, набагато менше, ніж якісь Інстаграм-блогер. Проте, якщо Забужко закличе своїх підписників вийти на мітинг, то вийдуть усі 4 тисячі. Звичайному блогеру такого ефекту не досягти».
Окрім цього, письменник порівняв гібридну війну з футбольним матчем і сказав, що поки що ми програємо з рахунком 2:1. Але це, на його думку, тимчасове явище.
Ігорю Померанцеву не сподобалось подібне порівняння:
«Війна – це не футбольний матч, це гра на виживання. Культура Росії – це культура смерті. Вони народ, який реалізує себе у війнах. Україна має довести, що її воля до життя сильніша, ніж їхнє прагнення смерті».
Євген Магда зазначив, що Росія вже давно планувала гібридну війну проти України.
«Росія почала готуватись до війни від Помаранчевої революції. З того часу виходили книги,які дискредитували важливі для українців історичні події. Наприклад, Голодомор. Зараз також вони випускають багато книг про війну на Донбасі і окупацію Криму. З нашого боку немає такого жанрового різноманіття. Проте в плані ветеранської літератури ми виграємо».
Під час зустрічі аудиторія не тільки із зацікавленістю слухала, але й ставила питання і ділилась власними коментарями. Отож, зустріч пройшла чудово і залишила яскравий слід у пам’яті усіх присутніх.
Текст - Іван Кислощук
Світлини - Фотоагентство LUFA