Офіційний коментар ГО «Форум видавців» щодо ситуації довкола Палацу мистецтв

Офіційний коментар ГО «Форум видавців» щодо ситуації довкола Палацу мистецтв

Що сталось? 

12 лютого львівське онлайн-видання Zaxid.net опублікувало новину, що власники кількох нічних клубів і стрип-барів у Львові отримали в оренду 423 м2 відкритого майданчику перед головним входом Палацу мистецтв.

Як це вплине на Форум видавців?

Форум видавців у Львові став першим масовим заходом у Палаці мистецтв після його відкриття у серпні 1996 року і традиційно відбувається щороку у цьому приміщенні. На території Палацу мистецтв розміщується головна частина книжкового ярмарку.
Наразі головним ризиком для нас є забезпечення безпеки учасників та відвідувачів, що для будь-якого масового заходу є пріоритетом для організаторів.
У разі виникнення надзвичайної ситуації ми не зможемо забезпечити належний вхід та вихід людей, особливо у випадку оперативної евакуації учасників (3000 осіб) та відвідувачів (10 тисяч осіб щоденно). Також це ускладнює розвантаження/завантаження книжок,  що спричинить блокування вул. Коперніка та створить обмеження руху транспорту. Окрім цього, ми не зможемо забезпечити розміщення пожежної машини та машини швидкої допомоги, що є обов’язковим для заходів такого масштабу. 
Щодо організаційних деталей, то це унеможливить забудову виставкових стендів на галереї, забезпечення електропостачання для учасників ярмарку та проведення заходів у подвір’ї Палацу мистецтв, а як наслідок – відбудеться зменшення кількості учасників книжкового ярмарку та експонованої літератури.
Крім того, варто зазначити, що у 2019 році був встановлений розмежувальний паркан між територіями Палацу Потоцьких та Палацом мистецтв. А це означає, що цього року стане неможливим вхід відвідувачів через головні ворота Палацу Потоцьких та традиційне розміщення наметів учасників, у тому числі наметів благодійних, громадських, волонтерських  організацій та авторів. 

Чому форум не може переїхати в інший простір?

Ми абсолютно згодні, що Форум видавців вже давно “переріс” Палац мистецтв. І нам, як організаторам, а також нашим учасникам, видавцям та відвідувачам було б значно комфортніше у новому виставковому центрі, у якому обов’язково має бути відповідна інфраструктура та зручний доїзд. 
На жаль, досі у Львові немає приміщення чи відкритої площі під забудову для проведення заходів таких масштабів. На сьогодні жодна локація у Львові не може забезпечити проведення книжкового ярмарку в пішій доступності з місцями та закладами, у яких під час Форуму відбуваються події літературного фестивалю, або об’єднати книжковий ярмарок та літературні події під одним дахом. 
Наразі, загальна площа для книжкового ярмарку займає понад 8 тис кв. метрів. Окрім цього, ми залучаємо 40 локацій у середмісті Львова.  У Львові фізично немає жодного простору, який би міг забезпечити цієї потреби.
Єдиним варіантом великої площі залишається стадіон "Арена Львів". Проте слід зауважити, що навіть Арена не зможе забезпечити всіх інфраструктурних потреб Форуму видавців, оскільки з кожним роком захід набуває масштабності. Також на Арену немає прямого транспортного сполучення, а від найближчої зупинки потрібно добиратися пішки 30 хвилин. 

Про важливість підтримки та привернення уваги до цієї ситуації

Ми очікуємо розуміння стратегічного значення Форуму видавців у Львові як знакової події для української культури та книговидання, адже за роки свого існування Форум став майданчиком для переговорів та продукування нових сенсів.
Також ми сподіваємось на підтримку з боку ЗМІ і громадськості щодо скасування рішення "Управління майном спільної власності ЛОР" стосовно оренди галереї Палацу мистецтв до появи у Львові – місті літератури ЮНЕСКО – відповідної локації, де будуть умови для проведення  Форуму видавців та інших масових заходів. Прийнятним варіантом також може бути укладання меморандуму, у якому буде детально прописано усі зобов’язання сторін щодо безперешкодного використання цієї частини Палацу Мистецтв у придатному стані для забезпечення діяльності книжкового ярмарку та безпеки учасників і відвідувачів.

Ми підтримуємо розвиток Палацу Мистецтв – нашого багаторічного партнера, при цьому щиро сподіваємось, що архітектурні та організаційні зміни, спрямовані на цей розвиток, не поставлять під загрозу подальше проведення Форуму видавців. 

Прес-служба ГО «Форум видавців»
[email protected]

Львівський книжковий ярмарок «Форум видавців»
15-19 вересня 2021 р