Українська візуальна книга: видання і тенденції | І частина

Українська візуальна книга: видання і тенденції |   І частина
Вже два роки в межах Форуму видавців діє тематичний кластер “Українська візуальна книга”. Це презентації нових видань, тематичні лекції, дискусії, спецпроекти та воркшопи. Візуальна книга в Україні представлена альбомами, фотокнигами, мистецькими виданнями, креативними арт-буками. Останні це унікальні арт-видання, у виготовленні яких часто використовується  ручна робота, а також нетрадиційні матеріали рідкісні види паперу, графічні ефекти, текстиль. Не всі гравці книжкового ринку працюють із візуальною книгою. Якими є ризики та перспективи такої роботи та чи  зростає зацікавлення читачів?  Відповіді на ці питання ми будемо шукати у циклі матеріалів про  українську візуальну книгу, спілкуючись із видавцями, учасниками мистецьких студій, ілюстраторами, авторами.
Павло Гудімов, засновник видавництва “Артбук”, арт-центру “Я Галерея”, куратор мистецьких проектів

“10 років тому я відкрив видавництво “Артбук”. Діє воно паралельно із арт-центром “Я галерея”, тому часто наші виставки “переходять” у книги.  Найперше ми працюємо над  виданнями, які присвячені абстрактному сучасному мистецтву. Два роки тому ми розширили цей спектр і поставили собі за ціль зробити платформу, яка би популяризувала візуальну книгу. Так, вже другий рік ми робимо тематичний майданчик “Українська візуальна книга” під час Форуму видавців”.

Візуальні книги видавництва “Артбук”

Проект Енеїда. Візуальна історія легендарної поеми

Книга підсумок однойменної виставки, що пройшла в Національному художньому музеї України. Її ідеєю є проаналізувати візуальне оформлення легендарної поеми Івана Котляревського упродовж 19-20 століть, адже саме цей твір був дуже популярним серед письменників та художників. Книга поділена хронологічно і показує, які аспекти впливали на візуальне оформлення поеми. У видавницві “Артбук” також було створено книгу “Енеїда Базилевича. Історія створення ілюстрацій і макета книги до поеми Івана Котляревського”, упорядники Павло Гудімов та Діана Клочко.

Тіберій Сільваші. Реальність.

У книзі зібрано просторові проекти, фото та картини відомого художника-абстракціоніста. Кожна із виставок доповнена текстом та проілюстрована фотографіями із експозицій. Видання представляє унікальні творчі методи у сучасному мистецтві.  

Ігор Янович. Folder.  

Мистецьке видання серії робіт українського художника-абстракціоніста. Ігор Янович взяв участь у понад 70 міжнародних виставках у  Польщі, Австрії, Німеччині. Тричі був нагороджений міжнародною премією для живописців «Срібний квадрат» у Польщі. “Folder” розкриває творчі медоди та пошуки художника. Вступну статтю до видання написав арткритик Борис Філоненко.
Ярина Винницька, головний редактор видавництва “Terra Incognita”, співзасновник арт-платформи “Ковчег” “Мистецьке об'єднання “Ковчег” є автором серії арт-буків про українське традиційне мистецтво. Все почалося тієї миті, коли я вперше побачила роботи книжкової ілюстраторки і художниці Юлії Табенської книги ручної роботи, з використанням різноманітних матеріалів і фактур шкіри, дерева, прозорої плівки, крафтового паперу. Такі книги,  як окремий казковий світ, беруть тебе в полон на роки. Створювати їх дуже вишукана насолода, адже ти твориш свій унікальний мікросвіт/мікрокосм, де панує краса і гармонія згідно з твоїми власними канонами. Для того, щоб показати всю розкіш українського традиційного мистецтва, кращої форми годі шукати. Тому наше тріо я, Юлія Табенська і Дмитро Осипов вибрали арт-бук для реалізації своїх творчих задумів”.

Арт-буки платформи “Ковчег”

Арт-бук  “Скриня. Речі Сили”. Автори: Ярина Винницька, Юлія Табенська, Дмитро Осипов. Видавництво Старого Лева, 2016.

Книга-скриня, що зібрала традиційні речі із побуту наших прабабусь. Це національні ужиткові костюми, прикраси, обереги, вишивки, які характеризують різні регіони України. Унікальність видання у використанні спеціальних ефектів: витинанки, тиснення золотом, ефекту об’ємності.

Арт-бук “Наречена”. Автори: Ярина Винницька, Юлія Табенська, Дмитро Осипов. Видавництво “Terra Incognita”, 2017.

Арт-бук, в якому зібрано найкращі весільні костюми усіх регіонів України. Проект створено на основі  колекцій  Національного музею Івана Гончара та  етно-галерей, а також приватних колекцій відомих українських збирачів старовини. Цього року в межах премії “Найкраща книжка Форуму” арт-бук “Наречена” було нагороджено Спеціальною відзнакою львівського журі.  
  Константин Кожемяка, видавець, президент Фонду ArtHuss “Я працюю із книгами уже близько п’ятнадцяти років. У січні 2016-го я прийняв рішення започаткувати видавництво ArtHuss, яке спеціалізується виключно на арт-виданнях та візуальній книзі. Сьогодні цей проект є неприбутковим, і це скоріше моя соціальна інвестиція та соціальна відповідальність. ArtHuss спеціалізується на арт-буках, альбомах репродукцій, фотоальбомах, графічних романах, коміксах. У будь-якому випадку популярність цього виду видань у найближчі часи примарна. Але вони повинні бути присутніми як невід’ємний бекґраунд для підвищення статусу популярних видань.   Нон-фікшн арт-видання сьогодні є основним напрямком нашого видавництва. І це зрозуміло: мистецький нон-фікшн це пропозиція, обумовлена попитом читачів, що живуть у постіндустріальному суспільстві. Розвинутий світ переживає це становище біля тридцяти років, ми лише на початку цього шляху”.

Видання  "ArtHuss"

Сара Торнтон “33 митці у 3 актах”

Книга зразок нон-фікш арт-видання. Авторка британська журналістка та соціолог. В Україні переклад її книжки виходить першим серед пострадянських країн. Упродовж чотирьох років вона зустрілася із понад 130 митцями в різних країнах, шукаючи відповідь на питання: що означає бути митцем у сучасному глобальному світі? “33 митці у 3 актах” це книга-підсумок цих діалогів. Інша книга авторки “Сім днів у світі мистецтва” була названа книгою року за версією “Нью-Йорк Таймс” і стала міжнародним бестселером, перекладеним 18 мовами.

25 років присутності.  Автори: Галина Скляренко, Наталя Маценко, Катерина Рай, Роксана Рублевська, Інга Естеркін.

Видання присвячене сучасному українському мистецтву. Тут зібрано розповіді про художників, тенденції та явища культури незалежної України. Важливо, що під обкладинкою книги “25 років присутності” розповідається не лише про молодих митців, але й про старші покоління художників, які активно творили, використовуючи сучасні прийоми та техніки і в 90-х роках.    

Галина Скляренко “Сучасне мистецтво України. Портрети художників”

Книга присвячена українським художникам періоду “перебудови”. На думку авторки, саме цьому поколінню митців вдалося наповнити українське мистецтво новими образами та ідеями в час цензури та тиску. Загалом, книга віддзеркалює культурне життя та мистецькі напрямки цього періоду.

Якою є перспектива розвитку візуальної книги в Україні? 

  Павло Гудімов: “Думаю, що сам формат візуальних книг стає все популярнішим. Наприклад, фотокниги сьогодні видаються вже достатніми накладами. Водночас, важко говорити про певні тенденції, тому що візуальна книга найперше покликана розкрити індивідуальність митця, тему творчості, стиль”.   Ярина Винницька: “Вважаю, що арт-буки це дуже нішевий продукт, для естетів і гурманів-книголюбів. Такі книги дорогі у виготовленні. У своїх проектах ми використовували дизайнерський папір, друк на прозорій і напівпрозорій основі.  Все це робить книгу дорогоцінною, та, водночас, дорогою у ціні. Це елітарне мистецтво, і, напевно, утопічно сподіватись, що елітарне може стати масовим”.     Константин Кожемяка: “Сучасна людина, а особливо людина творчої професії, без широкого кругозору, долученості до культурного контексту не може розраховувати на успіх у своїй професії. Також все більше людей прагнуть  до інтелектуального дозвілля. Окремо слід зазначити, що вже є непоодинокі приклади, коли культурний контекст стає основою корпоративної культури і засобом реалізації місії корпоративної соціальної відповідальності”.