Визначено склад міжнародного журі премії «Зустріч» — 2024

Визначено склад міжнародного журі премії «Зустріч» — 2024

Українці та євреї майже два тисячоліття живуть пліч-о-пліч на території сучасної України. Нарізно й спільно вони сплели полотно, яке назавжди увійшло в культурну, мовну й історичну спадщину України. Тривалі періоди мирного співіснування супроводжувалися також роками трагедій, які розділяли ці два народи різними історичними переживаннями й наративами. Та все ж тепер, коли триває XXI століття, а Україна та Ізраїль формують свою ідентичність як незалежні держави, плетиво спільної підоснови залишається, даючи нове розуміння минулого.

У грудні 2019 року канадська недержавна організація «Українсько-Єврейська Зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців» (Львів, Україна) оголосила про нову ініціативу — «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™.

Премія покликана відзначити спільний досвід українців та євреїв упродовж століть, виражений у друкованому слові. Вона присуджується щорічно за найвпливовіший твір художньої літератури та літератури нонфікшн (почергово в різні роки), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства.

Вперше премію було присуджено 2020 року в категорії художньої літератури (проза, поезія, драматургія) Василю Махну за роман «Вічний календар» (Львів: «Видавництво Старого Лева», 2019). Другий рік премії у 2021 році був присвячений категорії нонфікшн (історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика). Переможцем став Йоханан Петровський-Штерн за україномовний переклад його новаторської праці «Анти-імперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності» (Київ: Видавництво «Критика», 2018). Втретє премію було присуджено 2023 року в категорії художньої літератури, й переможцем стала Софія Андрухович із романом «Амадока» (Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020).

Премія-2022 не присуджувалась у зв’язку з геноцидною війною Росії проти України.

У 2024 році «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™ повертається — цього разу оцінюватимуться твори в категорії нонфікшн (історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика). Переможця буде названо у вересні 2024 року та нагороджено в жовтні 2024 року на 31-му Львівському міжнародному фестивалі BookForum.

ГО «Форум видавців» та «Українсько-Єврейська Зустріч» з приємністю оголошують склад міжнародного журі цьогорічної премії «Зустріч» у категорії нонфікшн.

Олександр Щерба (Україна/голова журі)

Олександр Щерба — український дипломат, публіцист, працював послом України в Австрії у 2014–2021 роках. Народився в Києві, закінчив Київський університет ім. Шевченка в 1993 році (німецька та англійська філологія), захистив кандидатську дисертацію 2001 року. Протягом дипломатичної кар'єри обіймав різні посади як в Україні, так і за кордоном: у Бонні, Берліні, Вашингтоні та Відні. Був спічрайтером багатьох міністрів закордонних справ і президентів України. У вересні 2014 року став автором широко відомого звернення Президента України Петра Порошенка до Конгресу США.

22 листопада 2004 року, наступного дня після сфальсифікованих президентських виборів, написав заяву-протест проти фальсифікації президентських виборів в Україні, яку підписали багато інших дипломатів під час Помаранчевої революції.

З 2008 року — оглядач центральної тижневої газети України «Дзеркало тижня». Його книжка «Щеплення від мороку» вийшла українською мовою у 2020 році. Український ПЕН-клуб включив її до найкращих 15 книг року в категорії есеїстики. Його наступна книга «Україна проти тьми. Недипломатичні думки» вийшла англійською мовою в німецькому видавництві Ibidem-Verlag 30 квітня 2021 року.

Наразі він обіймає посаду посла з особливих доручень (відповідає за стратегічні комунікації) у Міністерстві закордонних справ України та веде один із провідних англомовних акаунтів України у мережі Х @olex_scherba.


Юлія Бентя (Україна/членкиня журі)

Юлія Бентя — кандидатка мистецтвознавства, старша наукова співробітниця Інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України, відповідальна редакторка часопису «Критика». Входить до складу експертної групи Всеукраїнського фестивалю-премії «GRA». У 2022 році отримала нерезидентську стипендію для українських науковців, культурних діячів і публічних інтелектуалів від Інституту гуманітарних досліджень (Відень, Австрія) та Українського наукового інституту Гарвардського університету (США) для реалізації спецтеми «Напад Росії на Україну» на сайті «Критики» (krytyka.com). Співупорядниця есеїстичного проєкту «Війна — це… Українські письменники про те, як пережити катастрофу», що його «Критика» зреалізувала 2023 року за підтримки канадської недержавної організації «Українсько-Єврейська Зустріч» (UJE).


Олександр Мотиль (Сполучені Штати/член журі)

Олександр Мотиль (доктор філософії, Колумбійський університет, 1984) — професор політології в Університеті Ратґерса в Ньюарку, письменник і художник. У 1992-1998 роках працював заступником директора Інституту Гаррімана при Колумбійському університеті та відділу глобальних питань Університету Ратґерса в Ньюарку в 1999-2008 роках. Автор монографій National Questions, 2022; Ukraine vs. Russia: Revolution, Democracy, and War, 2017; «Підсумки імперій», 2009; «Пути империй», 2004; Imperial Ends: The Decay, Collapse, and Revival of Empires, 2001; Revolutions, Nations, Empires: Conceptual Limits and Theoretical Possibilities, 1999; Dilemmas of Independence: Ukraine after Totalitarianism, 1993; Sovietology, Rationality, Nationality: Coming to Grips with Nationalism in the USSR, 1990; Will the Non-Russians Rebel? State, Ethnicity, and Stability in the USSR, 1987; The Turn to the Right: The Ideological Origins and Development of Ukrainian Nationalism, 1919-1929, 1980.