10 думок про пропаганду: дискусія про книгу Пітера Померанцева
У межах 27 BookForum журналісти Пітер Померанцев та Ігор Померанцев обговорили інформаційні процеси в сучасному світі та аналітику пропаганди. Ось декілька думок з дискусії.
- «В епоху 20–их років 20 століття слова та їх сенси розпадалися. Той світ, який описую я сьогодні, в цьому сенсі схожий. Ті слова, через які ми розуміли світ «демократія», «Захід», «Європа», «вибори» – вони втратили своє значення, яке закладали в них від початку», – Пітер Померанцев.
- «Найважливіше – у нашому інформаційному хаосі зрозуміти чого ми хочемо», – Пітер Померанцев.
- «Ціна літератури у 70-их роках була дуже завищеною. Я радий, що зараз вона не грає такої ролі, як грала в радянський період. Відбулася інфляція і девальвація слова», – Ігор Померанцев.
- «Зараз політики багатьох країн не намагаються задушити людей цензурою – вони роблять шквал дезінформації, у якому люди перестають розуміти, що правда, а що ні. У цьому випадку частішають нападки на окрему особистість – «ти фейк, погана людина, зрадник, тобі не можна довіряти». З цим дуже важко сперечатися», – Пітер Померанцев.
- «Юридично дезінформація – це свобода слова. У правах людини ні слова не сказано, що дезінформація – це нелегально», – Пітер Померанцев.
- «Пропаганда – це не завжди про «fake news». Успішний пропагандист працює як письменник – з індивідуальністю та ідентичністю. Успішний пропагандист працює як художник – теж входить у стосунок з людиною, словом і світом», – Пітер Померанцев.
- «Коли все дуже погано, не факт, що люди обирають раціональне. Коли економічна криза, коли крах медичної системи, люди мали б обрати раціональне. Але все навпаки», – Пітер Померанцев.
- «Література теж змінюється. Вона не може повторювати себе. Новий Джойс не може бути схожим на старого Джойса», – Ігор Померанцев.
- «Справжня робота з травмами ще не почалася в Україні. Через це багато в чому не відбувається прогрес», – Пітер Померанцев.
- «Склероз чи хвороба Альцгеймера притаманна не лише окремим людям, а й культурам і націям», – Ігор Померанцев.
Дивіться подію онлайн:
27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.
Авторка матеріалу: Олена Лаущенко