ЛІТЕРАТУРА VS ПРОПАГАНДА
Спікерами заходу стали Боднар Андрій – перекладач, письменник, Семків Ростислав – літературознавець, доцент університету Києво-Могилянської Академії та Олена Герасим’юк – поетка та есеїстка. Вела дискусію літературний критик Тетяна Трофименко.
Тетяна Трофименко зазначає, що ця дискусія за учасниками нагадує їй біблійну цитату:«Багато покликаних, мало вибраних». На її думку, письменник – людина, яка впливає на суспільну свідомість, перебирає на себе роль проповідника, стає голосом і совістю нації. Але чи це добре чи погано? Яка найважливіша функція літератури? «Промивати мізки» чи приносити естетичне задоволення? Чи пропаганда має позитивне чи негативне значення, скільки відсотків її повинно бути в літературі? Коли настає той момент, коли письменник повинен зупиниться чи далі переходити на барикади?
Першим на ці складні питання дає відповідь Ростислав Семків: «Пропаганді не місце в літературі. Завдання письменника полягає в тому, щоб гарно і сильно висловлюватися. Та, гадаю, що спільнота має перебувати у такому стані, щоб не потребувати пропаганди. Автори спеціально пропагують, бо не хочуть перебувати поза громадянською відповідальністю. Пропагандою має займатися публічний сектор. Література оминатиме пропаганду до тих пір, поки цим ефективно займатиметься держава.
Вважаю доречним зачитати вірш Археоха, переклад якого зробив Андрій Содомора:
«У горі невтішному всі заніміли, Перікле, сьогодні,
Сумно за нашим столом, місто затихло в журбі.
Хвилі бурхливі таких благородних людей поховали –
Біль непомітний тепер стискує наші серця»
Цей вірш репрезентує час, коли Афіни відрядили своїх бійців до Сицилії, щоб нагадати їм, що вони повинні платити данину Греції. «Рана ятриться у нас, мужніми, будьте, терпіть» – це пропаганда для об’єднання народу. Я вважаю цей вірш пропагандистським. Археох усе життя був воїном, тому написав такий вірш. Автори часом не хочуть бути поза громадським дискурсом. Якщо хтось потрапляє на фронт, деякі митці починають почуватися бійцями ідеологічного фронту. Тому виникає питання міри заангажованості літератури. Поезія Археоха була потужною, бо її читали усі Афіни. Якщо поет пише твори, а їх читають лише у певному регіоні, така пропаганда втрачає свою ефективність»
Ось що вважає Олена Герасим’юк з цього приводу:
«Коли я для себе готувала замальовки на цю дискусію, то виокремила такі три типи пропаганди:
- Пропаганда для медійників, глядачів, щоб пояснити свою державну позицію.
- Пропаганда, яка незалишає військових самотніми. Письменник може просто підтримувати військових, щоб підвищити їхній бойовий дух.
- Незрозумілий тип пропаганди – пропаганда в опозицію до пропаганди, яка виставляє напоказ конфлікт всередині держави».