Меморіалізація Шоа у Львові: експозиція у Музеї Терору та підготовка Каталогу про виставку «Табір примусових робіт «Янівська» – індустрія терору»

Меморіалізація Шоа у Львові: експозиція у Музеї Терору та підготовка Каталогу про виставку «Табір примусових робіт «Янівська» – індустрія терору»

17 вересня в межах фестивалю 27 BookForum відбулась онлайн-презентація каталогу про експозицію «Табір примусових робіт «Янівська» – індустрія терору» Львівського меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору». Подія є частиною спецпроєкту канадської недержавної організації «Українсько-єврейська зустріч» (UJE, «Ukrainian Jewish Encounter»), що діє з 2008 року.

Розмова про підготовку Каталогу до виставки відбулась за участі співдиректорки фундації «Українсько-єврейська зустріч» Алте Родал, директорки музею «Територія Терору» Ольги Гончар, співробітниці музею Анни Яценко, співавтора Каталогу Олександра Пагірі та координатора програм «Українсько-єврейської зустрічі» на 27 BookForum Андрія Павлишина. 

На початку заходу Андрій Павлишин заохочував ознайомитись з підсумками конкурсу  на здобуття щорічної українсько-єврейської літературної премії «Зустріч». Вона заснована фундацією «Українсько-єврейська зустріч» для письменників та видавців, які працюють з темою відносин між цими двома народами, її мета – стимулювати та сприяти появі літератури на цю тематику.

Алте Родал, співдиректорка фундації, поділилась враженнями від роботи музею та історією про виникнення ідеї створити Каталог. У 2018 році вона вперше відвідала музей «Територія Терору». Алте залишилась задоволена експозиціями, оскільки вони висвітлювали важливі та малодосліджені події. Також Родал зауважила, що вивчення історії Янівського табору може бути нелегким через нестачу досліджень з часів СРСР і знищення нацистами доказів. 

Після представлення учасників розмови і вступного слова представниць фундації відбувся показ відеопрезентації виставки. Метою створення Каталогу стала потреба задокументувати виставку. Співробітниці музею Ольга Гончар і Анна Яценко розповіли про такі доповнення, як фото і речові докази, які з’явились у Каталозі завдяки зворотному зв’язку вже після відкриття виставки: це інтерв’ю як і з нащадками в’язнів, так і з нащадками нацистів.

Олександр Пагірі звернув увагу на стан вивчення історії Янівського табору:  «Попри те, що існували видані публікації свідчень євреїв, які пережили Голокост у Львові, зокрема, які були в’язнями Янівського табору, дослідження на тему цього табору є нечисельними. Цей табір губиться на фоні інших по території сучасної Польщі». 

«Дослідження цього табору тільки починаються завдяки зусиллям українських, польських, американських, ізраїльських істориків. Музей розпочав організовувати  перші заходи стосовно меморіалізації Янівського табору як місця найбільшого масового вбивства євреїв та представників інших національностей на території міста Львова», відзначив внесок музею у загальні дослідження Олександр Пагірі.

Варто зауважити, що німецькі історики визнають Янівський табір саме табором примусових робіт, за його першим призначенням. Проте у 1942 році він став пересильним – в’язнів депортували у Белжець, а на межі 1942-1943 років  набув ознак концентраційного. 

Учасники розмови  згадали відому легенду про «танго смерті». Музей  «Територія Терору» відновив ймовірну мелодію, але все ж дослідники вважають, що це радше збірна назва для трагічної музики, яку виконував оркестр під час вбивств в’язнів.

Наприкінці зустрічі бесіда перейшла від обговорення історичних фактів до обміну думками з природу того, як історикам і працівникам музеїв варто  підходити до майбутнього вивчення сучасної війни на сході Україні. Ольга Гончар звернула увагу на вплив подій у сучасній Україні, зокрема Революції Гідності, на підхід до вивчення історії та сприйняття явища терору. 

Анна Яценко називає основною метою діяльності музею прагнення «показати людський вимір в цих історіях, в історії табору примусових робіт» та «почути історії людей з різних сторін». Вплив подій в країні на дослідження явища терору Анна оцінює так: «Можливо, якби цього досвіду ми не пережили, ми б це не осмислювали через себе».

Ознайомитись з Каталогом виставки «Табір примусових робіт «Янівська» – індустрія терору» можна онлайн за посиланням.

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка: Ганна Василевська