Як у Бучачі твори Шмуеля Аґнона відроджують. Розмова довкола літературної резиденції

Як у Бучачі твори Шмуеля Аґнона відроджують. Розмова довкола літературної резиденції

Есеїсти Василь Махно, Олексій Чупа та Євгенія Кононенко 18 вересня на 27 BookForum представили книгу «Світло на пагорбах». Збірка стала підсумком літературної резиденції, яка восени 2019 року відбулася на малій батьківщині напівлегендарного ізраїльського нобельського лавреата Шмуеля Аґнона ― у незвичайному місті Бучачі, Тернопільської області.

Саме в цю спокійну літературну гавань зі всіх куточків України щороку з’їжджаються митці, аби перезарядитися, розворушити уяву та переосмислити твори містичного Шмуеля Аґнона.

«Творчий доробок Аґнона — символ українсько-єврейських відносин. Обговорення таких історій необхідне, щоб через цю призму ми могли подивитися на сучасну історію, на наші міжнародні відносини та травми. Без цього не може бути поступу вперед», ― зазначає поет Василь Махно.

За словами учасників літературної резиденції, кожен із них прагнув стати своєрідним містком між сучасним читачем і єврейським класиком: саме тому «Світло на пагорбах» є діалогом есеїстів із майстром слова Аґнономом. Українські літератори ніби перечитували його праці й прагнули поділитися своїми враженнями, сказати: «А мій Бучач уже такий!»

А ділитися справді було чим! Євгенія Кононенко запевняє, що містечко буквально нашпиговане родзинками, як добра великодня паска. За її словами, відвідини мальовничого Бучача можна порівняти з поїздками за кордон. Тут митці надихаються багатовіковою історією та спадщиною, прослідковують їх поєднання із сучасністю й за допомогою слова міцно зшивають їх воєдино навіки.

Саме як осередок для митців, що базується на мультикультурних традиціях різних етносів, замислювалася літературна резиденція 4 роки тому. Відразу після вдалого та яскравого старту проєкт налагодив міжнародну співпрацю: книгу, створену учасниками, було перекладено на іврит та презентовано в Ізраїлі. З того року літературна резиденція в Бучачі функціонує як українська літературна Мекка.

Маряна Максим’як, директорка літературного центру імені Агнона, впевнена, що тимчасові труднощі в період пандемії вдасться подолати й літературна резиденція втретє відчинить свої двері для есеїстів, які цікавляться українсько-єврейськими відносинами, прагнуть пізнати більшого та готові співпрацювати у творчому тандемі однодумців. За 4 роки існування проєкт, за підтримки канадської недержавної організації «Українсько-єврейська зустріч» (UJE, «Ukrainian Jewish Encounter»), вже встиг відкрити сотні нових імен та можливостей, а також - подарувати світові багато нових інтерпретацій творів нобелівського лавреата Шмуеля Аґнона.

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка: Анна Козінцева