Читайте і будьте здорові!

Читайте і будьте здорові!

18 вересня у межах 27 BookForum відбулася дискусія на тему «Читання як здоровий спосіб життя». Учасники розмови – психологиня Катерина Гольцберг, літературознавиця Юлія Джугастрянська, фахівчиня з дитячого читання Тетяна Стус і директор видавництва «Смолоскип» Ростислав Семків. Ми зібрали для вас п’ять найцікавіших інсайтів зустрічі. Бажаємо корисного читання!

Інсайт перший: нічого не розвиває емоційний інтелект краще, ніж процес читання. Цією тезою поділилася психологиня Катерина Гольцберг. Також вона додала, що «під час читання людина переживає ті самі емоції й опановує той самий досвід, який могла би пережити, якщо б це робила особисто». У цьому контексті особливої уваги потребує дитяча література. Адже маленький читач знаходиться на шляху самопізнання і прагне зустріти в книзі свого співрозмовника, героя-однолітка з такими ж проблемами, думками, вчинками. 

Інсайт другий: люди не стали читати менше. А поки ви подумки не погоджуєтесь із цією тезою і шукаєте в голові ту пам’ятну дату, коли востаннє брали до рук книгу (жартуємо), Юлія Джугастрянська наводить беззаперечні факти. «За дослідженнями International Informational Institute (дані 2015 року), людина в день прочитує 34 гігабайти інформації. Це приблизно як триста сторінок книжки з похибкою на шрифт, художнє оформлення абощо», – розповідає дослідниця. Тут ідеться про читання як біологічний процес. Подана статистика, звісно ж, враховує все, що встигають «вхопити» наші очі і в книзі, і в мережі. Причому, як розповіла пані Юлія далі, з року в рік людина все більше часу проводить із діджитал-девайсами, а значить отримання інформації стає безперервним процесом. Залишається питання, наскільки якісним є те, що ми читаємо. Як слушно зауважила Катерина Гольцберг, коли дорослі та діти читають довгі тексти, то мають змогу прогнозувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, тобто концентруватися на творі. А  в онлайн-потоці коротких постів, заміток, інформаційних повідомлень ми стаємо більш розсіяними, втрачаємо фокус.

Інсайт третій: читання аудіокниг зменшує рівень стресу. Юлія Джугастрянська розповіла, що в давнину, коли плем’я сідало ввечері біля вогнища, хтось починав розповідати історію, і це надавало відчуття захищеності та спокою. Зараз, навіть цього не усвідомлюючи, людина знімає стрес за допомогою аудіокниг. Ми вибираємо начитування відповідно до настрою: голосніше чи тихіше, журливо чи смішно, жіночий чи чоловічий голос. А що оберете ви?

Інсайт четвертий: батьки купують дітям книги, але не роблять наступний крок. Почнімо за порядком. На сьогодні батьки справді купують багато дитячих книг. Тетяна Стус поділилася лайфхаком, як вибрати ту єдину: «дивіться, чим захоплюється дитина, якій ви хочете подарувати книжку». А Катерина Гольцберг додала, що піти до книгарні разом – завжди чудова ідея. Ну добре, книгу вибрали. Але далі починається найважливіше. Ростислав Семків слушно наголошує: «Треба почати активно читати з дітьми, щоб це було як мода, як культурний ритуал». Спільне обговорення, дискусії, прогнозування вчинків героя – усе це сім’я, яку об’єднала книга. 

Інсайт п’ятий: телебачення не популяризує українську книжку, а мало б. Проблема очевидна. Серед різноманіття розважальних шоу, новин, серіалів навряд чи знайдеться книжкова тематика. А якщо говорити про популяризацію читання, то телебачення могло б стати вдалим майданчиком, адже щодня збирає перед екраном мільйони глядачів.  У цьому контексті Ростислав Семків зазначив, що доречно було б запустити книжкову соціальну рекламу на провідних українських телеканалах. Та й узагалі, було б чудово дивитися не лише телепрограми про найхітовіші музичні кліпи, а й про найпопулярніші книжечки.  

Інсайт від авторки: в читанні любов, в читанні знання, в читанні ви самі. Читайте і будьте здорові!

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка матеріалу: Тетяна Марценюк