Зміна клімату у сучасних умовах

Зміна клімату у сучасних умовах

У час, коли за запуском ракети і її поверненням в реальному часі спостерігає пів світу, коли про космос дізнаємось щораз більше, коли в інтернеті можна купити собі зірку чи забронювати квитки на Марс, не так багато простору залишається для фантастики й не так вже чіпляють історії про далекі галактики. На зміну приходить нове, науково доведене, але ще геть не усвідомлене людьми майбутнє у кліматі, що дедалі більше й інтенсивніше проявляє зміни 

Зміна клімату вже не перший рік є проблемою для всього світу. Глобальне потепління призводить до посух, зникнення урожаю, зменшення водних ресурсів. Ірина Ставчук, Андрій Лінік, Микола Шлапак, Маріанна Вербовська-Тузяк, Сасі Ллойд у межах 27 BookForum спілкувалися про реальну ситуацію у світі та Україні.

Чи зміна клімату реальна?

Безперечно, зміна клімату - реальна загроза, яка відчувається у всьому світі, адже за останні 10 років температура на планеті підвищилась на 1 градус. В Україні, наприклад, зміна клімату вже відобразилась на сільському господарстві. Посухи і опустелювання земель спостерігається не лише на півдні, а й в інших частинах країни. Крім того потепління впливає на енергетику через зменшення запасів водних ресурсів, на транспортну інфраструктуру та інші сфери економіки.

А ви вірите у глобальне потепління?

Насправді в Україні існує хибне переконання, що зміна клімату - це щось далеке від нас і нас не стосується. Проте втрачений врожай стає все частішою проблемою у фермерів. 

Наприклад, навесні цього року на Одещині фермер, зрозумівши, що втратив врожай, покінчив життя самогубством. Прибутком від збору він закривав заборгованості по кредитах, але врожаю не було, а суми стали занадто великими. Однією з причин цього стала саме зміна клімату.

Політично про зміну клімату

Однією зі складностей нашої теми є те, що вона вимагає дій та рішень фактично у всіх секторах економіки. Відповідальним за цю тему є Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів, та дії мають прийматися на рівні стратегічних рішень Міністерства енергетики, Міністерства транспорту, Міністерства сільського господарства, ще й в низці агентств лісового та водного господарства, адже у цих міністерствах також мають брати до уваги проблеми зміни клімату, окрім своїх основних завдань.

Виклик, що стоїть перед урядами країн світу, величезний, адже до середини нашого століття повністю потрібно перейти на відновлювальну енергетику, відмовитися від викопного палива.

Чи є суспільний запит на кліматичну політику?

Суспільний запит важко однозначно оцінити. Якщо запитати людей про те, які у них пріоритети, то зміна клімату буде після 10 сходинки. На перших місцях звісно будуть базові пріоритети. Однак багато з них певним чином пов’язані з зміною клімату.  Наприклад, безпека (і наявність водних ресурсів, і економічно безпека та інші). Якщо людям пояснити це все, можливо запит буде і популярніший. 

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка матеріалу: Підлісна Владислава