Альберто Мангель: бібліотечна справа, книги та яким був Луїс Борхес?

Альберто Мангель: бібліотечна справа, книги та яким був Луїс Борхес?

У межах 27 BookForum відбулася розмова Альберто Мангеля (канадський письменник, журналіст та перекладач) та Романа Малиновського (автор, співзасновник та головний редактор видавництва «Вавилонська бібліотека»). За час інтерв’ю встигли обговорити роль бібліотек у сучасному світі, важливість  та долю книг, а також за спогадами Альберто Мангеля було змальовано емоційний портрет Луїса Борхеса.  Партнером події стало посольство Аргентинської республіки.

Бібліотеки, яка їх роль та становище у 2020 році?

Зі слів Альберто Мангеля, у бібліотечній справі абсолютно немає місця будь-якій ексклюзії. Зважаючи на постійні зміни, що відбуваються у суспільстві, змінюються і бібліотеки – вони залучають все нові і нові технології, що з’являються у світі. Тобто діджиталізація бібліотек є невіддільною складовою їх існування в сучасності. Окрім цього, за час розмови було виділено 3 основні функції бібліотек:

  • Бібліотека має бути пам’яттю людей, що її створювали. 
  • Давати людям їхню ідентичність.
  • Бути місцем достовірності, таким де можна знайти правдиві відповіді на питання, що турбують.

Чим є книга і чи важлива вона у сьогоденні?

Завдяки книжкам можна отримувати досвід, виокремлювати та створювати власний набір інтерпретацій та розумінь особливостей життя, з якими, можливо, людині ще не доводилося зустрічатися. Цю тезу ілюструє цитата Альберто Мангеля: «Часом досвід реального життя приходить до нас через книги».  Є такі твори, які супроводжують людину протягом довгого часу: від юності і аж до похилого віку. Доктор Мангель для себе вважає такою книгою «Алісу в Країні чудес». 

Також канадський письменник наголосив на тому, що часто у книгах можна натрапити на події чи ситуації, що відповідають власному досвіду, а інколи і досвіду всього людства. Прикладом є прочитання роману «Чума» за авторством Альберта Камю в умовах пандемії.

Серед своїх улюблених книг Альберто Мангель називає такі роботи: «Дон Кіхот» М. Сервантеса, «Король Лір» В. Шекспіра та тексти Святого Іоанна Христа і звичайно ж книги написані Хорхе Луїсом Борхесом.

Яким був Борхес ?

На запитання Романа Малиновського про те, як можна описати письменника Л. Борхеса, Доктор Мангель відповів низкою рис його характеру та особливостей поведінки. «За час знайомства з ним можу сказати, що він мав чудове почуття гумору, він терпіти не міг дурощі, а також він був трохи боязким. Я думаю, що більшу частину часу він був нещасним, йому не вдавалося знайти кохану жінку, з якою йому вдалося досягти інтелектуальної єдності.  Був дуже самотнім і мав лише одного друга, решта світу була для нього лише обміном коментарів про літературу».

Наостанок, відповідаючи на запитання «Ким йому більше подобається бути - письменником, редактором чи перекладачем?», він відповідає: «Бути читачем». Тож, підсумувати обговорені під час інтерв’ю питання можна цитатою Альберта Мангеля: «Книги ніколи не помруть». А як думаєте ви?

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка матеріалу: Ірина Хомко