Про дорослішання фантастики та Станіслава Лема на 28 BookForum
Про дорослішання фантастики говоритимемо в межах кластера «Фантастика» та спецпроєкту «Місто Лема» на 28 BookForum. Будемо складати фантастичний пазл під кураторством Володимира Арєнєва — українського письменника-фантаста, літературного критика, перекладача, сценариста.
Під час зустрічей у межах «Фантастики» говоритимемо про Станіслава Лема, дитинство фантастики і її стрімке дорослішання. 28 BookForum збігається зі 100-річчям вічного львів’янина Станіслава Лема. Чим не класний привід згадати, як трансформувалася фантастика? Адже Лем був одним із тих, хто змінив ставлення до цього жанру, — здійняв її від літератури для підлітків до жанру для всіх.
Ось що каже сам Володимир Арєнєв про фантастичне століття та старість аксолотлів:
«Тривалий час фантастику (і наукову фантастику, і фентезі) сприймали передусім як літературу для підлітків. Правду сказати, вагома частина жанрових творів саме такою й була, адже писалася у журнали для молоді. Та разом із поколінням читачів виростала і фантастика: ті, хто захоплено читав про перестрілки в космосі та пригоди Конана-варвара, в дорослому житті стикалися з реальними проблемами.
Ксенофобія, нераціональне використання земних ресурсів, екологічні катастрофи, загроза ядерної зими – все це не належало вже до віддаленого майбутнього. Воно відбувалося тут і зараз – і нові письменники говорили про це у своїх творах, інсталюючи у вигадані світи моделі, які поставали з їхнього сьогодення.
Серед тих, хто докорінно змінив уявлення про жанр, задав йому нові еталони, підняв планку на високий рівень, був уроджений львів’янин Станіслав Лем. Свідок Другої світової війни, він пережив три окупації Львова та воєнний стан уже в ПНР. Власне, під час совєцької окупації юний Станіслав і захопився читанням палп-фікшнових американських журналів, тоді ж і написав свою першу фантастичну повість «Людина з Марса».
Унікальний і гіркий досвід, захоплення наукою, талант до слова – все це стало передумовою для створення книжок, які вийшли за межі жанрового гетто. «Едем», «Соляріс», «Кіберіада», «Футурологічний конгрес», «Фіаско» показали читачам нову фантастику: дорослу, стилістично різнобарвну, гостру.
Сучасна фантастика багато в чому завдячує Лему. І те, що 28 Львівський міжнародний BookForum збігається з його сторіччям, – чудовий привід згадати про той шлях, який пройшла фантастика за цей час.
Зрештою, сам термін «science fiction» був майже ровесником Лема і вперше виник у 1926 р. Та нинішні читачі навряд чи будуть захоплені першими НФ-творами, а тодішні читачі були б шоковані нинішньою науковою фантастикою. Те саме стосується й фентезі: нині жанр набагато сміливіший і стилістично, і в проблемах, до яких він звертається.
В Україні, однак, фантастика в уявленні пересічного читача розподіляється на дві категорії. Або це класика, золотий фондї, до якого належать, зокрема, твори й Лема. Ці перевірені часом тексти, власне, наче й не зовсім уже фантастика, а щось ближче до «літератури високої полиці». Або це твори сучасних авторів (навіть якщо цим авторам добряче так за шістдесят) – і тоді це виключно «розважальне чтиво для невибагливої аудиторії», яке читати можна «хіба для відпочинку», як своєрідне guilty pleasure.
Натомість український читач уже мав змогу прочитати низку знакових жанрових творів, що – як свого часу й твори Лема – виходять далеко за межі жанру. Згадаймо тут роман «Крига» Яцека Дукая, «Сліпобачення» й «Ехопраксія» Пітера Воттса, «Орикс і Деркач», «Сповідь служниці», «Заповіти» Маргарет Етвуд…
Про вічного львів’янина Станіслава Лема, а також про дитинство фантастики і її стрімке, але не зауважене багатьма дорослішання ми й поговоримо у блоці, присвяченому фантастиці, в межах 28-го Львівського міжнародного BookForum».
Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua.
Програма фестивалю налічує 120 подій, 250 учасників, зокрема - 25 іноземних авторів з 21 країни світу.
Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів