Ідеальний світ сучасного драматурга на 28 BookForum
Панельна розмова на тему «Українська сучасна драматургія: досвід дорослішання» відбулась у межах головного культурного фестивалю країни 28 BookForum. Модерував захід український драматург Максим Курочкін. До розмови запросили драматургів Анастасію Косодій, Людмилу Тимошенко та Андрія Бондаренка.
Як має виглядати ідеальний світ драматурга, аби той розвивався як професіонал?
Анастасія Косодій, драматургиня та режисерка зі Запоріжжя. У 2015 році разом із друзями заснувала театр «Запорізька нова драма»:
«Для мене, якщо чесно, світ був би ідеальним, якби взагалі професія драматурга існувала в Україні…Можна пов’язувати на локальному рівні, але це скоріше піарник, SSMник, маркетолог, хоч насправді це не має стосунку до написання тексту».
Драматургу Андрію Бондаренко в неідеальному світі бракує цікавості від людей навколо.
«Мій ідеальний світ для мене, як драматурга, виглядав так, що людям всім було б дуже цікаво задаватися різними питання з приводу всього, що відбувається в їхньому житті: хто ми? що ми? що ми робимо? що це все значить? На ці питання відповідей звісно немає, але їх цікаво ставити», — ділиться Андрій Бондаренко.
Людмила Тимошенко, викладачка, для якої драматургія є хобі вже понад вісім років каже, що для неї «ідеальний світ драматурга є дуже ідеальним».
«Для мене це такий світ, де драматург живе в красівому доміку посеред лісу з усіма умовами, гуляє по лісі та придумує якісь ідеї, які потім в театрі ставить ідеальний режисер, який для драматурга виглядає так: що хоча б перший раз п’єса драматурга має бути поставлена, як бачить її драматург, а не так як самовиражається режисер за рахунок драматургійного тексту»
Що не влаштовує в сучасному театрі?
Максим Курочкін поділився, що досить часто між режисером та драматургом виникають суперечки з приводу того, де чиє поле діяльности.
«Я страждаю від відсутності абсолютної лояльності. Мені досі пояснюють, що це театр або це кіно…Я не знаю. Треба зробити, аби люди зрозуміли основи професії, що в нас різні професії, які не потрібно дублювати».
Драматургові Андрію Бондаренку бракує етичності в роботі, взаємоповаги:
«Можливо, драматурги виглядають збоку як пубертатні підлітки, які зараз протистоять цій системі: вони там ниють, говорять про несправедливість цього світу і хочеться це все міняти. А може дійсно так?». Адже сучасна українська драматургія досить молода, на відміну від системи українського театру.
Чого бракує сучасному театру?
На думку Анастасії Косодій, викликом для сучасних українських драматургів є неможливість реалізовувати вже закінчені театральні проєкти.
«Нещодавно мала розмову з приводу того, аби поставити свій текст на сцені уже не незалежного, а більшого театру. І з контексту я зрозуміла, що це не видається серйозним наміром для українських театрознавців, менеджерів, натомість у представників Мюнхенського театру це не викликало жодних питань», — пояснює драматургиня.
Театр, який створює сам драматург
На 28 BookForum анонсували про початок роботи Театру драматургів у Києві. Цей авторський проєкт був створений у лютому 2021 року, а вже наприкінці жовтня драматурги планують провести перший захід.
Людмила Тимошенко: «Яким чином утворився цей театр? Це двадцять драматургів, які думали над тим, яким може бути їхній ідеальний театр, дійшли до висновку що ідеальний театр може бути тільки той, який створюють самі драматурги для драматургів».
Анастасія Косодій: «Головний з принципів театру — це те, що люди, які керують театром можуть керувати лише один раз, там на досить короткий термін. Найголовніше – це звісно те, що головна відповідальність і влада утримується драматургом. Драматург відповідальний за повний продакш цієї вистави».
Андрій Бондаренко: «До публіки будуть звертатися як до дорослих. Це буде пропозиція дорослої розмови: людей не будуть принижувати ставленням як до дітей. Це буде виклик до інтелекту, до їх здатності розуміти неочевидні речі».
До слова, до створення театру приєднались понад двадцять українських режисерів, драматургів, сценаристів.
______________________________________________________________________
Вже 28 років BookForum є міжнародною платформою, довкола якої збираються фахівці різних сфер, щоб обмінюватись ідеями та знаннями, презентувати досягнення та обговорювати проблеми. Нагадаємо, що 28 Львівський міжнародний BookForum відбувається у Львові за підтримки Українського культурного фонду, Львівської міської ради та Львівської облдержадміністрації. Програма фестивалю налічує 120 подій, 250 учасників, зокрема - 25 іноземних авторів з 21 країни світу. Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua.
Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.