Що треба знати сучасним батькам, обговорили на 28 BookForum

Що треба знати сучасним батькам, обговорили на 28 BookForum

Онлайн-зустріч на тему «В сімейному колі: матері та доньки» відбулася у межах 28 BookForum. Модерувала захід журналістка, письменниця Лариса Денисенко. До розмови запросили журналістку, авторку Ірину Славінську, дитячу письменницю, літературознавицю Тетяну Стус, а також поетку, перекладачку Катерину Міхаліцину. Наводимо основні тези з цієї розмови.



Як говорити дорослим із дітьми? Як будувати довіру та позбутися зніяковіння?

Катерина Міхаліцина, мама доньки та двох синів: «Для того, щоб могти бути щирою і чесною з власною дитиною треба почати бути щирою і чесною зі самою собою. Треба почати процес самопізнання, зняти блок самозамовчування».

Тетяна Стус, мама трьох доньок: «Найперше правило – не робити вигляд, що ти знаєш усе…Бути другом – це означає приймати цю особливість, приймати — не значить поділяти. Тобто розуміти, що вони (підлітки — ред.) формують власний світ, формують власну життєву стратегію, і в цій стратегії дорослий не повинен підпихати. Він має показати, але в жодному разі не підпихати чи наполегливо протягувати, впихати туди».

Ірина Славінська, старша сестра, авторка книги про дівчат і для дівчат-підлітків «Майже доросла»: «Людям у будь-якому віці важливо відчувати себе трохи дорослими… Люди дорослі – це ми. І це не про вік у паспорті. Це про щось таке, що у тебе в голові знаходиться».

«У нашій сім’ї різні люди, незалежно від років, у різні дні бувають дорослі. Бувають дні, коли доросла моя молодша сестра. А бувають дні, коли доросла я, єдина з нас усіх. І це така естафета, яка переходить всередині родини».


Про тілесність, приватні кордони, взаємини

Катерина Міхаліцина, мама доньки та двох синів: «ТИ ЗАВЖДИ МОЖЕШ ПЕРЕДУМАТИ, у якій ситуації ти б не був. Навіть якщо попередньо була згода, — щось змінилося, змінилися твої відчуття, — прислухайся до себе. Ти завжди можеш передумати. Для мене дорослої це було дуже важливо».

«Якщо мою тілесність поважають з народження, якщо з нею рахуються, якщо моє «ні» на твоє «можна, я тебе обійму» і трирічка, дворічка махають головою, бо не хочуть цілувати бабцю, діда, тітку, дядька і їй дають на це право, то встановити кордони і відстояти своє і підлітці, і старшій жінці чи чоловіку буде набагато легше».


Як боротись зі стереотипами?

Тетяна Стус, мама трьох доньок: «Уся наказова комунікація вона сьогодні не має сенсу і не має потреби, але вона все ж таки залишається по тих шаблонах…Передусім, їх (шаблони — ред.) потрібно вичистити від спілкування. Окей, ви дорослі люди, живіть зі своїми тарганами, це ваша особиста справа. Не треба ділитися ними з новим поколінням».

Катерина Міхаліцина, мама доньки та двох синів: «Дітей ще треба вчити культури інформаційної гігієни і фільтрів, тоді їм буде легше відкидати стереотипи».

Ірина Славінська, старша сестра, авторка книги про дівчат і для дівчат-підлітків «Майже доросла»:: «Сучасним дітям потрібна емоція прийняття і їм потрібен досвід… Потрібно знати, що коли ти приходиш до свого значимого дорослого і кажеш: «Здається, в підручнику написали якусь дурницю», то цей дорослий, доросла мають сказати: «Давай про це поговоримо. Що ти про це думаєш? Я теж поділяю думку, що це якась дурниця».


Нагадаємо, що наймасштабніша культурна подія України 28 BookForum відбувається у Львові онлайн та офлайн. Програма фестивалю налічує 160 подій, понад 250 учасників, зокрема  25 іноземних авторів з 21 країни світу. Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua. Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.