Нова мапа України та Свій дім на 28 BookForum

Нова мапа України та Свій дім на 28 BookForum

18 вересня у Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України на 28 BookForum український письменник та журналіст Богдан Логвиненко презентував нову мапу України. 


За його словами, ідея створення нової мапи України існувала ще на початку проєкту Ukraїner, але поштовхом стали зум-коли під час карантину. "З ковідом у нас почастішали зум-коли і я помітив, що на багатьох стінах висить абсолютно жахлива й неестетична мапа. Хотілося, щоб вона була не лише корисною, а й візуально приємною", розповідає Богдан. 


Окуповані території на мапі виділені сірим кольором. "Ми не можемо зовсім не показувати окуповані території й експериментуємо з тим, як зробити цей поділ найменш конфліктним", каже Богдан і додає, що в наступній редакції вони планують запозичити такий досвід у грузинських картографів. Також мова йшла про унікальність мапи: "Ми не хотіли послуговуватися класичним адміністративним устроєм, тому вирішили об'єднати історичні землі й поділити Україну на 16 регіонів". Але це не єдина особливість. На мапі позначені об'єкти, які рекомендує команда Ukraїner, а в дизайні використані виключно українські шрифти. 


В той же день відбулась дискусія на тему "Свій дім". Учасники дискусії поділилися власним розумінням поняття "свій дім" і рефлексіями на тему місця проживання й архетипів дому. 






"З одного боку дім - тип житла, де ми переживаємо своє приватне життя, а з іншого боку - місце, де отримуємо особливий досвід. Відчуття себе в безпеці - ось що таке перебування у власному домі. Дім це не тільки про дім конкретний", зазначає професорка, письменниця Олена Галета. 


Тезу Олени про те, що домом може бути не лише фізичний об'єкт, підтримує Василь Махно. "Дім неможливо перенести це не фундамент і не стіни. Це потрібно, але дім це щось інакше. Те, що чого я завжди повертаюся", розповідає письменник, який із 2000 року живе й працює у Нью-Йорку. 


Юрій Андрухович згадав про український контекст, у якому благом вважається залишатися вдома, а подорожі найчастіше річ вимушена. "Сидіти вдома частина традиційної етики. Архетипна модель засуджує того, хто поїхав з дому", пояснює Юрій і пригадує, як колеги дорікали йому за часті поїздки й споживання за кордоном. Також він каже, що хотів би реабілітувати значення слова "космополіт", яке в Україні зазвичай сприймається лише в різко негативному контексті.  


"Головна метафора, архетип письменства вокзал. залізниця, яка йде крізь твоє місто. Часто вокзал найкрасивіша будівля міста. В дитинстві він схожий тобі на палац і крізь нього проходить весь світ. Вокзали утримують традиції маленьких містечок. Це символ, який допомагає розібратися з твоїм домом", саме з символом вокзалу поняття дому асоціює поетеса Олена Гусейнова.


Підсумок підводить Роман Лозинський. Він вважає, що поняття "дім" не потребує уточнення "свій": "Чи можемо ми говорити про свій дім, якщо вже вжили слово дім? Дім не може бути якимось іншим".


Нагадаємо, що наймасштабніша культурна подія України 28 BookForum відбувається у Львові онлайн та офлайн. Програма фестивалю налічує 160 подій, понад 250 учасників, зокрема  25 іноземних авторів з 21 країни світу. Усі події 28 BookForum  безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua. Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.