Гаська Шиян та Ганна Улюр про визначні українські романи на 28 BookForum
На 28 BookForum продовжуються презентації проєкту «10 про 10. Спроба канону». Це спеціальний відеопроєкт, де українські письменники, літературні критики та інтелектуали розповідатимуть про книжки, що вплинули на незалежність.
Ганна Улюра про «Згори вниз» // «Звірослов» Тані Малярчук
«Неймовірної краси, і сили, і тривоги книжка. За цією історією не можна не побачити опис нестабільних, помежних психічних станів. А ще Малярчук вміє це писати душею, яка кричить від болю», — каже Ганна Улюра. Інший твір авторки «Звірослов» — це роман в новелах чи збірник новел. Ця книжка вийшла через три роки після «Згори вниз». Ганна Улюра вважає, що саме за цим виданням можна «звіряти весь сучукрліт, зачарований нашим бароко». «Це така історія, що треба хоч раз в житті мати силу від чогось відмовитись. Ну треба. А потім все життя страждати фантомними болями від того, від чого ви мали силу відмовитися. Ми люди, ми слабкі. І не треба за це дивитись на нас згори вниз», — звертається Ганна Улюра. Літературознавця радить читати обидві праці Тані Малярчук, адже саме в поєднанні твори «дадуть
ключі там, де ми не розуміємо загадки, там, де ми ще не маємо права розуміти загадки».
Гаська Шиян про «Рекреації» Юрія Андруховича
«Я особисто не могла позбутися того відчуття, що я постійно перебуваю в Дрогобичі. Мені ці чортопільські деталі, всі вони асоціювалися саме з цим містом, але зрозуміло, що роман написався тоді, коли починалася фестивальна культура. Ці фестивалі всі були спонтанні, їх було багато, вони були в більших і менших містечках, тому зрозуміло, що це теж цей локус/топос це дуже збірне поняття, що дуже класно відображає маленькі західноукраїнські містечка, дуже-дуже влучно».