«10 про 10. Спроба канону»: Євгеній Стасіневич про «Землю загублених» Катерини Калитко

«10 про 10. Спроба канону»: Євгеній Стасіневич про «Землю загублених» Катерини Калитко

У межах 28 BookForum літературний критик, літературознавець Євгеній Стасіневич дискутувала про книгу прози «Земля загублених, або Маленькі страшні казки» Катерини Калитко.



Катерина Калитко відома передусім як поетка, тому багато очікували, що в дебютному прозовому творі будуть красивості, пишності, особливий ліричний настрій та ритмічність. Літературознавець поділився тим, що «Земля загублених» одразу дивує несподіваними засобами.


«Наші очікування обманюються вже від початку. Тут нема цих довгих текстових періодів, нема якихось небувалих метафор, небувалої метафоричності. Тут все лаконічно», — пояснює Євгеній Станісевич.


Наступною несподіванкою книги є те, що в оповіданнях авторки міцні сюжети, які починаються, отримують розвиток і доходять до певного фіналу. Це те, що не асоціюється з українською прозою загалом. 


«Але сюжети для української літератури —проблемне місце, починаючи від нашої класики в XVII столітті, бо література, як правило, виступала чимось більшим, ніж література або чимось меншим, ніж література. Вона завжди про щось сперечалася, дискутувала, щось викривала — якісь такі речі робила. Ставала майданчиком не тільки для літератури практик, тому сюжет затрачався», — розповідає літературознавець.


На думку Євгенія Станісевича, ця збірка прози вкрай сильно законцептуалізована. Вона дуже сильно продумана — і це теж те, що читачі не готові побачити в подібній прозі.

«Йдеться про те, що тут відбувається прозова робота, інтенсивна прозова робота, яка вимагає дуже інтенсивного читання. До такого інтенсивного читання здатні не всі, бо й не всі мають так інтенсивно читати», — пояснює Станісевич.


Літературознавець вважає несподіванки прози поетки Катерини Калитко головними чеснотами цієї книжки, бо в нашій літературі бракує моментів подумати.


Записи подій 28 BookForum  доступні онлайн безкоштовно на сайті bookforum.ua. Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.