7 європейських романів ХХ сторіччя до літніх вечорів від #читатимодно
Якісь з них більш сентиментальні, якісь — з тих «невеселих», що змушують замислюватись про те, про що б і не хотілось. Але вони саме такі, які підійдуть до літніх вечорів, які в нас зараз. Мінливі. То прохолодні, то спекотні, вітряні, грозові й зовсім не такі, як завжди.
1. Андре Моруа, «Відкритий лист молодій людині про науку жити» / «Lettre ouverte à un jeune homme sur la conduite de la vie» (1966)
«Відкритий лист…» можна вважати своєрідним заповітом молоді від Андре Моруа, адже цей текст автор написав за 2 роки до смерті, у свої 80, і починає він його зі звертання до молодих, двадцятирічних.
Довірливий тон «розмови», накопичена життєва мудрість і чи не найскладніші життєві питання. Моруа ніби хочете наостанок дати важливі настанови, знайти відповіді на все, що так важливо молодим серцям. Про життя без розкоші, про незгоди і заперечення, про пошуки себе, про жінок і важливість часу проведеного з ними, про освіту і кар’єру, про спілкування і вміння керувати людьми, про гроші, шлюб…, автор намагається охопити усе важливе і розповідає свої правила життя.
/Вас запевнили, що ми живемо на краю прірви і усвідомлення смертельної небезпеки відбирає у вас останні крихти розуму. Але люди завжди жили на краю прірви і це не заважало їм кохати, працювати й мислити. Чому б вам не слідувати їх прикладу?/
2. Патрік Модіано, «Сумна вілла»/ «Villa Triste» (1975)
«Сумна вілла» — це моє прощання з молодістю», — якось сказав про власний роман Патрік Модіано. І саме такий легкий смуток за тим, що вже ніколи не можна буде повернути, відчуває читач, гортаючи сторінки роману.
Сюжет «Сумної вілли» розгортається у маленькому курортному містечку на березі Женевського озера. Головний герой, під вигаданим ім’ям, приїжджає сюди знову, аби пригадати, як дванадцять років тому він провів тут прекрасне літо, зустрів і покохав неймовірну Івонну Жаке, з якою вони змушені були розійтись назавжди. Втім головний герой роману не Віктор, а час, «який усе знищує та роз’їдає».
У романі Патрік Модіано ідеально відтворює те уповільнення часу, яке існує в маленьких курортних містечках. Він навмисно переносить події роману з Парижу, у місце, куди всі тікають від справ та проблем. Де не існує новин, де час завмирає, де усі розмови ні про що.
3. Сомерсет Моем, «Розмальована вуаль»/ «The Painted Veil» (1925)
Британська класика ХХ століття, яка була вже тричі екранізована. Трагічна і приголомшуюча реалістичністю та відвертістю історія кохання та ненависті, омани та прозріння, яке приходить іноді занадто пізно. Кітті «пливла за течією», була байдужою до світу у своєму снобізмі і давала відмови численним претендентам на її руку та серце.
Мине час і її чоловіком стане молодий бактеріолог Волтер Фейн — перший, хто з такою незвичною серйозністю освідчився Кіті. Перший, хто трапився на шляху, коли Кітті вирішила побратися раніше своєї молодшої сестри. Однак життя в Гонконгзі з Волтером стане для неї занадто нудним, а швидкоплинний роман з харизматичним Чарлі закінчиться з першим складним випробуванням. І тоді Кітті вирушить з нелюбим чоловіком до Мей-тан-фу, де вирує холера. Попереду — смертельна небезпека і непевний шлях до світу, повного барв і нових сенсів, світу, що так довго ховався від неї за розмальованою вуаллю ілюзій.
4. Франсуа Моріак, «Кінець ночі»/ «La Fin de la nuit» (1935)
«Кінець ночі» є продовженням відомої історії Терези Дескейру від відомого французького письменника, нобелівського лауреата Франсуа Моріака. У романі ми знову зустрічаємось з Терезою, тільки вже старою, з гріхами на душі та за крок до смерті. Терезу, яка знову й знову намагається прокрутити своє життя і мучить себе питаннями: чи було у «вічній пітьмі», в якій вона проводила своє існування, хоч щось світле та щасливе? Чи правда, що життя — це страждання, а звільнення від нього прийде лише після смерті?
5. Генрі Грін «Мандрівна вечірка» / «Loving; Living; Party Going» (1939)
«Мандрівна вечірка», роман і своєрідна комедія темпераментів, від британського письменника Генрі Гріна. Усі події цієї історії відбувають в готелі, до якого зовсім випадково потрапляє компанія заможних та молодих, розбещених, з характерами та примхами. Компанія планувала їхати на вечірку, однак через густий туман їх потяг затримується, тож вони вимушені залишитись у лондонському залізничному готелі, де ховатимуться від погоди та натовпу.
Історія Генрі Гріна неодноразова потрапляла до добірок кращих книг англійською мовою від різних видань та критиків.
6. Роберт Музіль, «Людина без властивостей» / «Der Mann ohne Eigenschaften» (1930)
Незавершений роман у трьох частинах австрійського письменника Роберта Музіля, який автор писав упродовж всього свого життя. Перекладений понад тридцятьма мовами світу, часто вважається одним із найвизначніших творів європейської літератури 20-го сторіччя.
У романі Музіль змальовує життя Австрії й усієї Європи напередодні Першої світової війни, розповідає — часто ґротесково-сатирично — про суспільні розчаруваня і моральні пошуки у тогочасних реаліях. Це історія про томління духу, про розпад імперії з його незвичайним стилем і довгими діалогами, «роман ідей», який сьогодні вважається одним з класичних творів XX століття і однією з великих книг німецької літератури.
Музіль працював над романом понад двадцять років, починаючи з 1921 року і до своєї раптової смерті у 1942 році. Загальна довжина роману — близько 1700 сторінок. Роботі над романом Музіль присвятив всього себе, через що вів спосіб життя на межі бідності.
7. Альбер Коен «Красуня господаря» / «Belle du Seigneur» (1965)
Роман «Красуня господаря» швейцарського письменника Альберта Коена, вважаються одним з найяскравіших романів про кохання ХХ сторіччя. Нетривіальний, і ні на що не схожий, чуттєвий та проникливий, «цинічний і одночасно піднесено романтичний», «ніхто до та після Коена так не писав про людські стосунки»..., і цей ряд захоплених оцінок можна довго продовжувати.
Історія відбувається в Женеві часів Ліги Націй, у 1930-х роках, коли насувається Холокост. Солаль, єврей-дипломат, оточений надокучливою ріднею, закохує в себе заможну Аріадну, дружину швейцарського аристократа, дещо недолугого та трохи жалюгідного. Куди може привести кохання за зачиненими дверима? Зможе воно себе врятувати чи зруйнує вщент?
#читатимодно — один з найпопулярніших українських блогів, присвячений літературі. Сучасній та класичній, світовій та українській. Автор блогу, Надія Дризицька, розповідає про нові вітчизняні видання, робить огляди класичних творів, розповідає про бібліотеки і книгарні світу та України, а також ділиться власними думками та спостереженнями. І не лише про літературу.
Біографії письменників, тематичні добірки, переліки екранізацій, цікаві факти та історії з різних країн. #читатимодно — блог, який популяризує культуру читання, і книги, як «трендовий атрибут» сучасної людини. Знайомить з новими українськими виданнями.