Британія і Україна. Люди і книги

17 вересня о 10.30 в Копальні Каві відбувався прес-сніданок «Британія і Україна. Люди і книги». Учасниками стали Генрі Марш, Філіп Сендс, Роберт Мак Краа та Беа Геммінг, модератором - Мар’яна Савка, а також присутня перекладач книги Генрі – Катерина Міхаліцина.
Британські культурні діячі – посланці України у світі, бо вони розповідають світові про нашу країну. Вони розповіли чим є Львів для світу та що є гарним прикладом для України і чим схожі ці дві країни. А також чому завоювання це не завжди погано.
Генрі Марш, який сьогодні також презентуватиме нову книгу «Ні сонце, ані смерть» є неймовірно щедро людиною, яка ділиться своїми вміннями і часом з іншими, проте на Форумі видавців він виступив як автор.
«Генрі Марш – магніт, який притягує світлих і теплих людей і робить наше місто особливим на мапі світу», – говорить Мар’яна Савка і передає слово Генрі.
Генрі Марш: « В Україну приїжджаю 25 років поспіль. В 1995 році вперше відвідав Львів і одразу зрозумів, що це надзвичайне місто, але як і багато інших радянських міст воно заснуло і протягом цього часу мені було цікаво спостерігати, як Львів прокидається. Це, якщо не найцікавіше, то точне одне з найцікавіших міст. Переважно я зосереджуюсь на роботі в медичній площині, але з самого початку усвідомив – мені важливо залучити також політичний і філософський компоненти. Залучив політичний компонент тому, що для мене це не чуже. Мій батько та інші родичі правозахисники. Почалось все в Києві 25 років тому з одним з лікарів, який був революційною постаттю. Я допомагав йому боротися з іншими. Відчував себе посланцем демократії. Хоч можливо, що я трохи перебільшую свою роль. Тема моєї першої книги – як я приїхав, як я починав, у другій розповідаю як підійшла до закінчення моя праця в Києві і як, на жаль, мій колега – революціонер почав мені нагадувати людей з якими він боровся».
Далі мікрофон перейшов до Філіпа Сендса – юриста і професора права Британії. Філіп також є автором книги «Східно-західна вулиця», в якій він розповів чим є Львів на мапі правового законодавства і чим є Львів для світу.
Філіп Сендс : « Якщо з одного погляду я не так давно почав повертатись до Львова, то з іншого я тут довше, ніж Генрі, адже у 1940 році тут народився мій дідусь. Я почуваюсь львів’янином, мені пощастило знайти будинок дідуся, і він мені рідний, так само як і саме місто. Вперше відвідав Львів у 2010 році і одразу відчув, що я тут, як вдома. Мене завжди вражало і вражає досі те, скільки молодих тут присутні. Я юрист, а не нейрохірург. Я маю справу з іншими частинами людського мозку, але мій світ – світ ідей, і власне це мене тісно пов’язує з тим, чим займається Генрі. Коли вперше відвідав Львів, то зробив два дивовижних відкриття. Перше – людина, яка винайшла поняття геноциду – Рафаель Лемкін – походить зі Львова, а друге – людина, яка винайшла юридичний концепт і втілила його в життя - походить із Жовкви, містечка біля Львова. Як же насправді дивовижно, що міжнародне кримінальне право бере свої коріння саме звідси. Це неймовірне відчуття розуміти, що саме це місто є центром виникнення і розвитку законодавства з прав людини. Львів є неймовірно важливим, він почав розвиватися і цього процесу вже не зупинити. Ці ідеї вже не зникнуть.
Проте є й інші сторони. Бракує незалежності. Я професор права і стикаюсь з проблемами, коли позиваються на мою країну за злочини, які були скоєні в часи колоніального періоду. Часто доводиться виступати проти країни і мене жодного разу ніхто не критикував як незалежного юриста. Оця незалежність є гарним прикладом, який варто наслідувати Україні».
