Хаби як осередок громадської активності
17 вересня на території «Lem Station» відбулась дискусія на тему створення хабів, їх значення та впливу на міський простір. В обговоренні взяли участь Олена Розказова, Марта Далявська, Микола Дорохов, Кирило Дубровін, Юлій Морозов та Андрій Тижиков. Вони поділились досвідом створення центрів молодіжних ініціатив та обговорили, що варто робити, щоб їх кількість постійно збільшувалась.
Хаб — це місце не для дому та роботи. Це той омріяний куточок відпочинку з особливою атмосферою, який об'єднує громаду, народжує нові ідеї та створює лідерів думок. Подібні території вже мають цілі мережі по Україні, проте на зустрічі обговорили про труднощі створення таких місць в східній Україні, про їх популярність та попит майбутнього.
Марта Далявська, громадська ініціатива “URBAN.te”, Тернопіль
“URBAN.te” - це громадська ініціатива молодих архітекторів Тернополя і не тільки, яка націлена на створення та реалізацію урбаністичних проектів на терені міста.
Мар'яна Далявська поділилась історією створення одного з проектів — сучасної набережної «Циганка» у Тернополі. Вона розповіла, що було багато труднощів з фінансуванням, але головна ціль організації — зробити Тернопіль сучасним та комфортним містом — була реалізована.
Микола Дорохов, мистецький простір "Вільна хата", Краматорськ
Це простір, якого раніше ніколи не було в Краматорську, принаймні за роки незалежності. Сюди може прийти будь-хто, отримати безкоштовні майстер-класи з фотографії, влаштувати або послухати концерт, взяти книгу. Слоган мистецького простору — «Вчися, твори, відпочивай». Також його коротко називають «ВільХа» (ВІЛЬна Хата).
Кирило Дубровін, «Сєвєродонецька Молодіжна Рада», Сєвєродонецьк
Саме молодіжна рада реалізувала ідею громадського майданчику “Хочу, Буду”. Це місце пропонує людям цікаво і з користю проводити вільний час разом. Організатори сподіваються, що саме цей проект допоможе вимушеним переселенцям адаптуватись в місці, а містянам — розширити свої контакти. Кирило Дубровін активно допомагає молоді у реалізації ініціатив, адже вірить, що це змінює ціле покоління.
Андрій Тужиков, Лабораторія культури, Чернівці
Андрій Тужиков, як людина творча, в цьому проекті намагався створити альтернативний відкритий культурний простір, який би не був обмежувачем генерування цікавих ідей. За власні кошти він утримує та розвиває це місце і вірить — воно створить багато цікавих проектів. Майданчику лише близько року, проте на ньому вже реалізувалось багато ініціатив міста та області, тож Андрій упевнений — далі буде.
Юліан Морозов, культурно-громадський центр ШЕLTER+, Кривий Ріг
«Коли ми починали свою діяльність, ще ніхто не знав про поняття «хаб». Це були молодіжні центри, творчі майданчики. Там ми підтримували ініціативи і створювали їі стартові майданчики, — розповідає Юліан Морозов. — Сьогодні центр — це згуртована команда яскравих особистостей, які зробили з нього культурний центр міста. Там можна знайти концертну залу із сучасним обладнанням, студію звукозапису, аудиторії для тренінгів, репетиційні і навіть тренажерну залу й крите футбольне поле».
Автор: Філімонюк Наталія
Фото: Боднар Лілія