Інтерв’ю з всесвітньо відомою українською художницею Алевтиною Кахідзе
Алевтина Кахідзе — всесвітньо відома українська художниця, лауреатка Премії Малевича у 2008 році, переможниця конкурсу серед молодих художників і кураторів Центру сучасного Мистецтва при НаУКМА в 2002 році, учасниця багатьох міжнародних і творчих проектів. На Дитячому форумі художниця презентувала стенд «З дітьми про громадянство людей, рослин і тварин», який надзвичайно зацікавив як дітей, так і дорослих.
Що Вас надихнуло створити стенд «З дітьми про громадянство людей, рослин і тварин»?
— Мене не надихнуло, а обурило — стенд патріотичного виховання у школі в моєму селі під Києвом. На ньому було зображено три рубрики, фотографії волонтерів, які плетуть сітки для війни та мобілізованих, які є в зоні АТО — це все про патріотизм. Мені здалося, що це недостатньо, щоб дитина 12-ти років щось зрозуміла про патріотизм.
На Вашу думку, як потрібно з дітьми говорити на серйозні теми, зокрема про громадянство?
— Я не можу сказати, що я впоралася, але я намагалася власне через розмову. Я створила приблизно 30 запитань, які, на мій погляд, наближують дитину до розуміння, чи просто до розуміння такого критичного простору навколо такого складного питання: «Що це — бути патріотом»?
Як Ви вважаєте, чи дітям складно зрозуміти теми патріотизму, громадянства?
— Звісно, складно, навіть дорослим складно зрозуміти такі теми. Так я як я працюю з дітьми, а ще, коли поруч є батьки, дорослі часто також беруть активну участь у обговоренні тем патріотизму та громадянства. Наприклад, у мене є таке запитання: «Хто може бути громадянином? Чи може пес, рослина, дитина, жінка та чоловік»?. Часто діти відповідають, що можуть, проте Ви знаєте, що громадянство людина набуває десь в 14 років. «Що це єгромадянство?». Коли Ти голосуєш, відповідаєш за злочин тощо. Батьки завжди починають розказувати про ці складні теми. Потім ми починаємо говорити, що собака не може мати
громадянство, проте, де засвідчується громадянство?. Діти прочинають задумуватися, що собаки мають також паспорти, але є там громадянство, чи ні? Проте, коли ми роздивляємося паспорт там зазначено тільки вакцинацію. Потім з’ясовуємо, що тварини є власністю людей, вони не є суб’єктами того, що діється навколо, у квітки також є паспорт, але там зазначено лише правила догляду за нею.
В майбутньому Ви плануєте створити ще подібні стенди?
— Так, я буду робити у своєму селі величезний стенд про громадянство дітям. Такий
проект я буду робити влітку. А зараз я буду продовжувати говорити з дітьми в цій манері.
Також я хочу зробити додаток на смартфон, щоб діти мали змогу переглядати в
електронному вигляді мої стенди.
Марія Якімчук, Артур Дмитришин - прес-центр Дитячого форуму 2018