Мальописи: говорімо про серйозне доступніше

Мальописи: говорімо про серйозне доступніше

Спецпроєкт «Комікси» на 27 BookForum об’єднає усіх причетних до створення мальописів. Вони спробують зрозуміти, чому це дев’яте мистецтво так довго було непомітним у видавничій справі. А щоб бути готовими до осмислення коміксів як нового мистецтва, пропонуємо до прочитання 7 різних мальописів, щоб розвінчати стереотипи про цей жанр. 

Зрозуміти комікси: невидиме мистецтво

Революційний нарис про мистецтво коміксу «Зрозуміти комікси», надрукований у видавництві «Рідна мова», Скотта Макклауда здобув похвалу багатьох світил індустрії, зокрема Арта Шпіґельмана, Метта Ґрейнінґа й Вілла Айснера. Макклауд досліджує довгу історію, несподіваний технічний вимір і значну роль коміксів у культурі. Зазирніть у потаємний світ, що ховається між панелей, за лініями та у прихованих символах цього потужного, але недооціненого виду мистецтва.

Гільда і троль

Книга Люка Пірсона, видана у видавництва ArtBooks, «Гільда і троль» — це комікс. який підійде не лише дітям, а й дорослим. Наразі це перша частина великої серії  про пригоди безстрашної дівчинки з блакитними очима. 

Морські духи, велетні, химерні лісовики й тролі… Гільдине оточення не назвеш звичайним. Ясна річ, чого тільки з нею не стається! Але, як каже сама Гільда, таке воно – життя шукача пригод.

Колоніст: бути людиною

Комікс Ярка Філевича «Колоніст: бути людиною», який вийшов цьогоріч у видавництві UAComix, допоможе не лише осмислити культуру мальописів, а й дозволить подумати вкотре про Фокусну тему 27BookForum. 

Десь у космосі є небесне тіло, яке летить куди собі захоче. Тіло, яке звело разом всіх героїв цієї оповіді. Мабуть, тут і варто було б починати історію про Колоніста… Але дозвольте невеличкий вступ. Якщо уявити якесь далеке (або не дуже) майбутнє, то люди навряд чи залишаться жити на Землі. Швидше за все, вони полетять досліджувати космос. Та штука в тому, що люди можуть виявитися далеко не єдиною расою у Всесвіті. Інші раси називатимуть людей завойовниками з синьої зорі, конкістадорами на залізних кораблях і вважатимуть негідниками. То чи зможуть люди знайти своє місце в безмежному Всесвіті?

До речі, LATEXFAUNA «ODYSSEY» до коміксу нещодавно випустила космомелодію, який додасть атмосфери для прочитання мальопису. 

Сила коміксів: історія, форма й культура

Справжнім підручником для осмислення коміксів можна  вважати книгу Ренді Данкана, Метью Сміта й Пола Левіца «Сила коміксів» від видавництва ArtHuss. Цей мальопис є подорожжю різними епохами з ХІХ століття, від перших карикатур Родольфа Топфера й Томаса Наста, яких вважають родоначальниками жанру, через насичені дешевими журналами й ексцентричними героями 1910-1920-ті, коли з’явились Тарзан і Зорро, до 1930–1940-х, коли на світ народилися Супермен і Бетмен, через 1950–1960-ті, коли виникли всім відомі нині синдикати Marvel i DC, 1980–1990-ті — і закінчать 2010-ми з їхніми новими тенденціями.

Автори ретельно аналізують кожен аспект, не забуваючи щедро ілюструвати свої тези прикладами і фотографіями, тому коміксів у книжці про комікси точно не буде замало!

Маус. Сповідь уцілілого

Комікс  Арта Шпіґельмана «Маус. Історія вцілілого» від видавництва «Видавництво» – єдиний на сьогодні комікс, що здобув Пулітцерівську премію, й один із перших, що привернув широку увагу дослідників, ставши певною віхою в історії цього медіуму. 

Цей мальопис є автобіографічною розповіддю нью-йоркського художника-інтелектуала, що його батьки, польські євреї, пережили свого часу Голокост. Минуле накопичується, вирує, проростає в теперішнє (і дим від крематорію Аушвіцу, про який батько головного героя розповідає в одному кадрі, вже в наступному кадрі зливається з димом від цигарки оповідача).  «Маус» досліджує саме те, як можна приручити минуле і жити з ним далі. 

Головний герой «Мауса» розпитує батька про довоєнне життя і досвід під час Голокосту, щоб створити про це комікс. Мальопис є одним із найцікавіших літературних текстів про травму другого-третього покоління після катастрофи, про тих, хто виріс у тіні чужого болю й намагається привласнити й переповісти по-своєму досвід, що опирається оповіданню, віднайшовши власний голос, всупереч тиску традиції. 

ВОЛЯ: The WILL

Першим вітчизняним коміксом, який став бестселером у своїй категорії, здобув статус культового та потрапив у бібліотеки перших персон країни є мальопис «ВОЛЯ», який побачив світ у видавництві «The WILL». 

«ВОЛЯ:The WILL» — це серія українських фантастичних графічних романів в жанрі альтернативної історії, події в яких розгортаються на фоні розквіту Української Держави 1918 року. 

Концепція такого розважального підходу полягає у залученні масового читача до вивчення цього історичного періоду та створення сучасного медійного погляду на події Української Революції 1917-1921 років.

Щоденник Анни Франк: графічна адаптація

«Щоденник Анни Франк» — «це історія на всі часи», запевняє видавництво «Видавництво», адже «кожне нове покоління відкриває її для себе заново».  

«Щоденник Анни Франк» не має аналогів. Юним і дорослим читачам він дарує дивовижний дух дівчинки, якій довелося пережити найбільші жахи, що їх бачив сучасний світ. Але їй вдалося залишитися переможно і зворушливо людяною. 

Адаптоване Арі Фолманом, ілюстроване Давидом Полонським, авторизоване «Фундацією Анни Франк» у Базелі, перше графічне видання «Щоденника» містить чимало цитат з оригіналу. Залишаючись вірним йому, воно пропонує незвичайні візуальні інтерпретації, додає нових значущих шарів та безпосередності цьому класичному твору літератури Голокосту.

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.