«Разом ми перемагаємо»: історія польсько-української військової співпраці
21-го вересня 2018 року у межах 25 Book Forum у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких відбулась презентація книги «Польсько-українська військова співпраця протягом історії» за участі авторів, представників консульства Польської республіки та Польського інституту в Києві.
Учасниками заходу були автори книги, зокрема Олександр Алфьоров, Мірослав Наґєльський, Януш Одзємковський, Олексій Сокирко, а почесними гостями були консул Польської республіки в Україні Рафал Вольський та директор Польського інституту в Києві Бартош Мусялович. Модерував зустріч кандидат історичних наук, доцент кафедри нової і новітньої історії України Українського католицького університету Володимир Склокін.
Книга побачила світ за допомогою київського видавництва «Дух і літера» за підтримки Польського інституту в Києві і є спільним результатом українсько-польської конференції, що відбулась у грудні 2015-го року, на якій, власне, було обговорено аспекти співпраці польського та українського народів упродовж всієї історії. Ця книжка дає компактний огляд того, що насправді важливо в нашій спільній історії. Тут подано такі тексти, які ілюструють співпрацю Речі Посполитої з козаками, із Запорізькою державою чи з УНР, і підтверджують, що ми маємо багато спільного у боротьбі проти ворогів. Окрім цього, йдеться про козацьку складову в часи Речі Посполитої, її значення для створення європейської системи безпеки, яка існувала і працювала вже у XVII ст., і результати якої ми бачимо, починаючи від воєн проти Туреччини і Кримського ханства, а закінчуючи боротьбою проти Росії.
У 1920 році забракло часу Україні, щоб стати незалежною, може, вона не мала достатньо часу, щоб отямитися після поразки 1919 року, можливо, забракло підтримки з польського боку. Історики не творять політики, в істориків, зокрема й авторів цієї книжки, мають інше завдання – вказувати політикам, що насправді важливо, які важливі уроки ми можемо винести із нашої історії, як не повторювати помилок минулого та як творити наше майбутнє в європейському контексті, - зазначає Януш Одзємковський.Олександр Алфьолов, один з авторів, а також редактор книги за сумісництвом зауважив, що представлена книга показує дві епохи, які є абсолютно різними, але разом з тим показує таку деталь: разом – перемагаємо, не разом – не отримуємо перемоги. Це видання є квитком до розуміння, де є природні союзники та які, власне, процеси відбувалися 300 років тому. Автор: Марта Божик, прес-центр 25 Book Forum Фото: Наталія Коломоєць, прес-центр 25 Book Forum