Що потрібно читати сучасним дівчаткам?
22 вересня 2018 року у межах 25 Book Forum у Львівській копальні кави відбулась дискусія «Якою має бути книга для дівчинки ХХІ століття?», організатором якої стало видавництво «ЛакіБукс».
Модераторкою презентації була Ірина Ніколайчук, а спікерками – письменниця Христина Венгринюк, психологиня Наталя Пашко, PR-директорка 1+1 медіа Світлана Павелецька, координаторка програми «Гендерна демократія» Анна Довгопол, літературознавиця Міра Київська, літературознавиця Тетяна Петренко та інші.Тож чи доцільні у ХХІ ст. книжки для дівчат? І чи доцільний взагалі цим поділ та чим мають відрізнятися між собою книжки для дівчат хлопців?
Спершу прозвучала думка однієї зі спікерок про те, що такий поділ не зовсім доцільний, адже і для хлопців, і для дівчат головне створювати літературу, яка буде надихати – когось пекти, носити рожевий колір тощо, а когось – бути програмістом. Ілля Струмовський зазначив, що порібно долати стереотипи, адже батьки все одно шукатимуть книжки ля лицарів та принцес, тож він дуже старається пропонувати видання, які будуть цікаві незалежно від статі, але залежно від теми. Згодом пролунало, що було б дужже чудово, якщо би книжки для дівчаток читали хлопчики чи навпаки. Потрібно робити літературу настільки крутою, аби гендерна ознака стала вторинною.
Міра Київська зазначила, що не розуміє, як книжка може бути написана добре, але її не можуть читаи всі, оскільки вона для тих, хто відрізняється фізіологічно. Вона також знає хлопчиків, які читають казки про принцс, і їм це подобається. Тетяна Стус зауважила, що книжки на тему стосунків між хлопчиками і дівчатками або ж про баланс, наприклад, між кулінарією та програмуванням, є дуже важливими. Також вона зазначила, що книжка «Дівчатам слово», яка нещодавно вийшла друком у видавництві «ЛакіБукс», не є енциклопедією чи довідником, це щось набагато білье. Було зазначено, що теперішні підлітки – набагато розумніші і їм потрібно давати свободу вибору. Ми всі мусимо боротися зі стереотипами і показувати різні рольові моделі.Модераторка події розповіла, що вона особисто не розділяла би тексти для дівчат та хлопців, проте нон-фікшн вона би все-таки розділяла, адже дівчинка, читаючи такі книги, почувається так, наче у тексті тебе підтримують, так само – і з книгами для хлопчиків. Згодом пролунла думка про те, що такі книжки можуть стати справжніми помічниками для батьків, які не знають, як правильно говорити про стоснки, фізіологічні зміни та власну безпеку зі своїми дітьми.
Модераторка запитала, як зробити так, щоб в умовах сучасного книжкового ринку зробити якісну книжку так, щоб вона потрапила до своєї цільової аудиторії. На жаль, зараз багато видавництв друкують книжки на газетному папері, перекладають їх через «Google translate», припудрюють їх рожевими блискітками та намагаються продати. Зараз портібно зосередитись на батьках та на їхньому усвідомленні.
Дякуємо усім учасникам дскусії за цікаві та розлогі думки, які спонукють переосмислити багато стереотипів.
Автор - Пастернак Олена
Фото - Кухар Дарина