Презентація книжки "Сковорода. Найкраще"
17 вересня у Львівському академічному театрі імені Леся Курбаса відбулась презентація книги «Сковорода. Найкраще» видавництва Terra Incognita.
Почалась подія зі слів Святослава Максимчука, актора театру ім. М. Заньковецької. Митець продекламував уривки із творів Сковороди у перекладі Валерія Шевчука. Цей вступ у виконанні «майстра живого слова», як його заслужено називають, налаштував гостей на подальше представлення книги та її стиль.
До книги вибраних творів увійшли трактати, діалоги, притчі, байки, які мають зробити твори Сковороди доступними і легкими у читанні. Літературно-художнє видання містить сучасні переклади творів Сковороди Марії Кашуби, Ганни Сварник та Назар Федорака. Ілюстрації виконані Данилом Мовчаном та Анною Ладикою. Редагування Оксани Левицької.
Передмова, де зазначено, що потрібно читати не про нього, а ЙОГО, написана Андрієм Любкою і має назву «Сковорода: гіпстер, езотерик, вегетаріанець». «Оновлений «гіпстерський» Сковорода — це must-have сучасної української бібліотеки». Бо твори Григорія Савича містять головні ідеї його духовного вираження. Його спадщина буде актуальною у всі часи: «Сковорода вічний, а отже сучасний».
Книга у біло-зеленій палітурці з портретом Григорія Сковороди, перш ніж постати перед нами, пройшла великий шлях. Це зазначає Ганна Кашуба, яка працювала над перекладом творів у різних видавництвах від 1972 до 2017 року.
Сковорода писав тогочасною мовою, тому читати текст в оригіналі важко. До ювілею 250-річчя твори було перекладено російською мовою видавництвом «Мисль» в серії «Світова класика». А книга «Сковорода» — це вже п’яте видання, яке вичитане та звірене професором Леонідом Ушкаловим.
Назар Федорак займався перекладом байок. Зазначає, що це видання — «пульс часу».
Ростислав Чопик сказав, що Сковорода завершує барокову літературу і опиняється в центрі української духовної історії. Він також наголосив, що Григорій Савич був просвітленим чоловіком, не тільки філософом, а й езотериком.
Живий досвід — найголовніше, тому модератор Винницька Ярина закликала шукати свою «сродну працю» для того, щоб отримувати задоволення від того, що ми робимо. Причащайтеся Сковородою зі сковороди!
Автор: Гінда Юлія
Фото: Шалова Дарина