«Ця книга – інструкція до людини»
14 вересня відбулася презентація книги Стівена Котлера та Джеймі Уїла «Викрадачі вогню». Обговорювали її Юрій Назарук та Володимир Дегтярьов.
Кожен із них займається надзвичайними цікавими речами. Володимир – один із найкрутіших піарників України, співзасновник NewsFront, бізнес-тренер. Юрій - власник «Криївки», «Дому легенд», людина, яка подорожує та має надзвичайну фантазією, креативний директор Холдингу емоцій «!Fest».
Книга у США вийшла в кінці березня, а в Україні вона з`явилася лише нещодавно. Автори – два експерти з продуктивності, які працювали над книгою близько чотирьох років. Коли Стівен заболів на хворобу Лайма, він не міг ходити. Товариш вивіз його на узбережжя океану і поставив на сьорф, через кілька сеансівКотлер виліз із хвороби. Це його і підштовхнуло до того, щоб вивчати хвороби «потоків». Тоді він розпочав збирати інформацію разом із ДжейміУїлом. Книга – результат довгих досліджень, розмов із небаченою кількістю представниками організацій, нейрохірургами, хіміками, психологами та тими, хто займається інформаційними технологіями. Все це - частина величезної подорожжі, яку можна назвати екстазом. Ми звикли, що екстаз – стан, пов’язаний із рекреаційною діяльністю людини, але ця книга знімає усі протиріччя.Екстаз – річ, яка притаманна абсолютно усім вимірам нашого життя.
Володимир ділиться своїми враженнями від прочитаної книги: «Автори не тільки розповідають ЯК і ЩО працює, аі підтверджують кожен стан датами, посиланнями, дослідженнями та переліком використаної літератури. Стан «потоку» приходить тоді, коли ми робимо щось складне і використовуємо наповну свої навички і вміння. Автори дивляться ширше, проводячи аналогію, яка з`являється при екстремальних видах спорту, при методах медитації, через марафони із бігу, дайвінг, наркотики. Коли нема часу думати про щось інше - тільки концентруватися.Це все – шляхи до однієї цілі. Якісь із них – довші, якісь – коротші. У них нема засуджень, у них є відповіді.»
Юрій теж додає: «Коли я прочитав останню сторінку, то зрозумів, що на мене справили неабияке враження. У моїй бібліотеці ця книга стане на одній поличці із улюбленою книгою «Гном». Деколи виникає потреба множити на нуль, творити щось нове, розпочинати все заново. У авіації існує поняття «перший виліт», коли інструктор розуміє, що тебе можна самого випустити. І ти маєш тільки один шлях – тоді відбувається своєрідний екстаз, відчуття, які не можна ні з чим порівняти, адже ти мусиш бути сконцентрованим. Я не полюю за цим станом, але мені цікаво, це новий досвід. І це того варте - бачити як сходить у горах сонце».
Автори описують усі стани – від особистих до групових, починаючи від опису морських котиків, закінчуючи тінейджерами на вечірках та наркоманами. Маленька смерть его, його замовкання, злиття з чимось більшим за тебе. Останньою частиною може бути звук, світло, медитація, наркотики чи тренування.
Володимир говорить: «Жоден з моїх друзів, які займаються екстримальним видом спортом, вважають його не екстремальним. Адже завжди здається, що ти контролюєш процес.Це називається професійним викривленням. Чим більше ти розумієш внутрішні процеси, тим менше для тебе розуміння внутрішнього ризику».
Сенс книги – спробувати перенести цей стан, який можна досягти під час вечірки або підчас медитативних станів – у наше щоденне життя. Щоб плисти швидше – потрібно робити нелогічні речі. Юрій називає цю книгу «інструкцією до людини». Адже всі способи отримати екстаз – це методи переходу до головного та глибокого. І неважливо, чи то одна конкретна розмова чи одне конкретне рішення.
Екстаз – це успіх. А успіх полягає у праці. Круто не тоді, коли ми зробили за парканом, а тоді, коли творимо на своїй території. Час летить дуже швидко і те, що мистворили вчора, може бути нецікавим сьогодні. Головне - робити свою справу, а не проповідувати її.
Автор: Анастасія Мигидюк
Фотограф: Артур Дмитришин