Все, що потрібно знати, щоб працювати в літературі
Продовжуємо знайомити Вас із тематичними кластерами та спецпроектами, що будуть діяти у рамках 24 Форуму Видавців. Окремі із них присвячені сфері літературної освіти, що сьогодні так стрімко розвивається в Україні. Серед них майданчики, де будуть обговорюватися проблеми перекладу, авторського права, розвитку окремих літературних жанрів та ін.
Мови та переклади.
Метою тематичного кластера є презентувати перекладацькі проекти в Україні, нові видання закордонних авторів, що вийшли українською, а також провести практичні курси та воркшопи у рамках кластера.
Серед перекладацьких проектів презентація «Антології сучасної грузинської поезії», шведської сучасної літератури, тематичні дискусії.
Серед запропонованих майстер-класів майданчика воркшопи на такі теми: «Як вдало організувати літподію?»; «Рецепти літературної майстерності від авторів-початківців» та презентації нових перекладних видань – двотомного видання творів Ерза Павнда, зібрання творів Амброуза Бірса, українського перекладу книжки Анджея Стасюка «Як я став письменником» та ін.
Також у рамках тематичного кластера «Мови та переклади» відбудеться відеопоетичний проект «Долаючи тишу» за участі Л. Панасюка, Ел. Євтушенко, Т. Малковича, Д. Гладун, Ф. Крикуна та Богдана-Олега Горобчука.
Спецпроект журналу «ШО»
Метою проекту журналу «ШО» є проведення цікавих та актуальних літературних зустрічей із найвідомішими українськими авторами. Серед учасників заходів "ШО" Маріанна Кіяновська, Галина Крук, Дмитро Лазуткін, Анна Малігон, Марія Галіна, Аркадій Штипель, Володимир Єшкілєв, Остап Сливинський, Тетяна Трофименко та ін.
Куратор спецпроекту Юрій Володарський зазначає:
«Журнал "ШО", як завжди, уважно стежить за тенденціями вітчизняного літературного процесу, сприяє діалогу між його учасниками, організує творчі зустрічі з провідними авторами, підтримує молодих поетів. Програма журналу на Форумі Видавців у Львові розроблена відповідно цим принципам. Всі заходи "ШО" унікальні. Найбільш унікальною можна вважати творчу зустріч «Два романи», в який візьмуть участь автори двох найважливіших прозових книг цього року - Сергій Жадан (роман «Інтернат») і Володимир Рафєєнко (роман «Довгі часи»). Вона відбудеться у п'ятницю, 15 вересня, об 11:30 у пабі Купіца».
Загалом у рамках тематичного кластера відбудеться 11 заходів. Усі вони будуть проведені у одному місці – пабі «Купіца».
Фантастика.
Цілий спецпроект Форуму Видавців буде присвячений книгам написаним у жанрі фантастики, адже саме така література із року в рік стає все популярнішою серед читачів.
Альона Савінова куратор спецпроекту зазначає:
«Головна мета майданчика – показати читачам, що жанрова література може бути гарною, а видавцям – що для успішної розбудови книжкового ринку не треба боятися розвитку жанрової літератури. Це нормально, коли книжки маркуються як «фантастика», бо жодне жанрове маркування саме по собі не робить книжку поганою. Зрештою, це полегшує вибір читача. Також ми прагнемо показати, що в Україні є багато молодих авторів, які не бояться працювати із фантастичним, писати гарні книжки українською мовою, шукати нові теми, відходити від класичних для української літератури питань та використовувати нові форми і сюжети».
Гостями програми буде дуже багато різних українських письменників. Це і вже визнані автори, що мають у своєму доробку кілька книжок, такі як Олексій Жупанський із романом про зміни у суспільстві «Благослови тебе Боже! Чорний генсек», Олександр Завара із містичним «Песиголовцем» та Олена Красносельска із книжкою про майбутнє української науки «Цифрові дощі часу». Будуть дебютанти, як Назарій Вівчарик зі своєю книжкою «П’ятеро як один», та «дебютантка» Ореста Осійчук.
Цього року серед авторів, які презентуватимуть свої твори, буде дуже багато лауреатів конкурсу «Коронація слова» різних років. Це Ярина Каторож із першої частиною майбутньої трилогії у жанрі фентезі «Стожар», Наталія Матолінець із розповіддю про фентезі-роман «Гессі», Любов Відута із книжкою «Ловці думок» та Вікторія Гранецька із своєю новою книжкою.
Семінар із авторського права.
Чи не вперше у рамках Форуму Видавців відбудеться практичний семінар на тему захисту авторських прав. Лекторами на заході виступлять провідні юристи АО «Арцінгер» на чолі з Катериною Олійник, що керує практикою інтелектуальної власності АО «Арцінгер» та має більш, ніж 15-річний досвід роботи у сфері інтелектуальної власності.
Катерина Олійник, експерт проекту зазначає:
«Даний захід має на меті підвищити обізнаність авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, інших фахівців, дотичних до сфери видавничої справи, щодо питань правового захисту авторських прав на твори в Україні. Захід буде проходити в інтерактивному режимі, де освітні презентації чергуватимуться із сесіями запитань та відповідей, моделюванням практичних кейсів».
Під час семінару буде обговорено наступні проблеми: трансформація в digital; податки та роялті; судовий захист; наслідування і плагіат: де межа?; елементи твору як окремі об’єкти охорони; піратство в мережі інтернет.
Non-fiction.
Все популярнішими на книжковому ринку України стають видання у жанрі non-fiction. Форум Видавців запрошує численних поціновувачів таких книг взяти участь у тематичній програмі. Метою кластера є популяризувати культуру читання та книги, а також якісну перекладну та українську non-fiction літературу.
Костянтин Родик, куратор тематичного кластера зазначає: «Нон-фікшн-сеґмент українського книжкового ринку – своєрідна ліквідація читацької "неписьменності". За радянських часів такі книжки становили жалюгідний відсоток, бо пізнавати життя "нова людина" мала за перевіреними зразками "соцреалізму". На нашому пострадянському терені ця інерція тривала понад двадцять років: масовий читач більше довіряв "прозі", ніж "літературі факту" (не лише у пізнанні історії, а й - хоч як дивно - у всьому комплексі гуманітарного знання: політиці, соціології, психології й тощо, тощо).
Західна ситуація дзеркальна: ринковий асортимент "нон-фікшн" переважає власне художню книжку. Може, тому тамтешній читач більш "захищений" від злоякісної історичної, ідейної та соціо-психологічної міфології?
Нинішній український книжковий ринок активно насичується перекладною "нон-фікшн"-продукцією останні три роки; нині спостерігаємо детонацію інтересу до неї у вітчизняних авторів. Професійним літаналітикам важливо розібратися у структурі, балансі, інструментарії нової для нас книжково-проблемної хвилі – аби далі адекватно інформувати масового читача-споживача, не породжуючи в нього необґрунтованої ейфорії або невиправданого скепсису.
Справжній критик – не PR-мен, а захисник прав споживачів супроти недоброякісної реклами виробників (видавців). Розібратися у фаховому середовищі щодо суті й мінливих форм мало проговореного (в Україні) феномену "Нон-фікшн" і є метою кластеру. Звісно, у популярно-дискусійній формі, із залученням знавців проблеми з різними (часом протилежними) поглядами. Саме через таке полярне зіткнення й відбувається рух до так званої "об'єктивності"».
Серед учасників тематичного кластера Ростислав Семків, Микола Хомич, Олександр Палій, Владислав Івченко, Севгіль Мусаєва, Алім Алієв, Юрій Марченко, Богдан Жолдак та ін.