«Жертва, героїня або зрадниця»: українська жінка в історії
14 вересня в «Копальні кави» відбулась презентація книги «Українські жінки в горнилі модернізації» організована Асоціацією досліджень жіночої історії за підтримки Видавництва «КСД». На тему ролі української жінки у історії нашої країни говорили її авторки: Оксана Кісь, Марта Гавришко, Ольга Бежук, Іванна Черчович та Мар'яна Байдак.
Дві світові війни, революції, Голодомор, радянська влада та окупація — це одні з найдраматичніших подій в історії України. Вони відіграли важливу роль у формуванні нації та її подальшому розвитку. Саме період від кінця XIX до сер. XX ст. став моментом різких змін у житті звичайної української жінки, який і дослідили авторки книги. Основним завданням збірки було спростування стереотипу про пасивність українок та доведення їх активної участі у суспільних змінах.
- У книзі Ви не знайдете інформації про жіночий рух чи про видатних українок того часу. Ми говоримо про звичайних жінок — селянок і міщанок, комуністок і націоналісток. Головне завдання — це визначення їх ролі, розкриття гендерної особливості їх життя і діяльності в контексті стрімких модернізаційних процесів”, - розповіла Оксана Кісь.
- Війна — це зміни, які не оминули і жінок. Ми намагались описати ці зміни саме в приватному житті, а також дослідили їх участь у військових процесах, - ділиться Ольга Бежук, - Війна застала наших жінок неочікувано. Вони мусили переймати на себе і чоловічі ролі, тож твердження, що жінка слабка стать є хибне. Це доводить наша історія. Саме українки першими взяли до рук зброю і стали в один ряд з чоловіками.
- Часто кажуть, що українки дуже аполітичні. Нашим завданням було показати, що вони були саме активними учасниками історії, а не пасивними спостерігачами. Саме поміж героїзму і трагізму минало життя звичайної жінки. Не будучи частиною національного спротиву чи учасниками військової боротьби, вони рятували своїх дітей, працювали на заводах та організовували допомогу пораненим, - поділилась результатами досліджень Оксана Кісь.
- Ми постійно ділимо суспільство на слабку та сильну стать. Ця книга дозволяє побачити, що нічого подібного в Україні не було, - підсумувала Оксана Кісь, - Суворі обставини життя українок змусили їх бути сильними навіть в тих умовах, де їхні права та ресурси були страшенно обмежені. Чи то під час воєн та окупацій, чи в засланнях та кримінальних переслідувань. Жінки завжди віднаходили внутрішню силу для того, щоб відстоювати інтереси своєї родини та пробувати заявляти про власні потреби. Саме про це наша книга. Про реальність.