«Жертва, героїня або зрадниця»: українська жінка в історії

«Жертва, героїня або зрадниця»: українська жінка в історії
14 вересня в «Копальні кави» відбулась презентація книги «Українські жінки в горнилі модернізації» організована Асоціацією досліджень жіночої історії за підтримки Видавництва «КСД». На тему ролі української жінки у історії нашої країни говорили її авторки: Оксана Кісь, Марта Гавришко, Ольга Бежук, Іванна Черчович та Мар'яна Байдак. Дві світові війни, революції, Голодомор, радянська влада та окупація — це одні з найдраматичніших подій в історії України. Вони відіграли важливу роль у формуванні нації та її подальшому розвитку. Саме період від кінця XIX до сер. XX ст. став моментом різких змін у житті звичайної української жінки, який і дослідили авторки книги. Основним завданням збірки було спростування стереотипу про пасивність українок та доведення їх активної участі у суспільних змінах.
  • У книзі Ви не знайдете інформації про жіночий рух чи про видатних українок того часу. Ми говоримо про звичайних жінок — селянок і міщанок, комуністок і націоналісток. Головне завдання — це визначення їх ролі, розкриття гендерної особливості їх життя і діяльності в контексті стрімких модернізаційних процесів”, - розповіла Оксана Кісь.
Книга складається з 11 розділів,  які описують різні етапи та сфери у житті української жінки. Кожен розділ намагається відповісти на питання: що означає бути жінкою, про що вони могли тоді мріяти та яким ідеалам намагались слідувати. Іванна Черчович, авторка розділу про українську інтелігенцію Галичини, підтвердила, що ще тоді наша еліта усвідомлювала повну відсутність жінок у політичному житті і відчувала їх нестачу. Також була обговорена участь української жінки в часи Першої світової війни:
  • Війна — це зміни, які не оминули і жінок. Ми намагались описати ці зміни саме в приватному житті, а також дослідили їх участь у військових процесах, - ділиться Ольга Бежук, - Війна застала наших жінок неочікувано. Вони мусили переймати на себе і чоловічі ролі, тож твердження, що жінка слабка стать є хибне. Це доводить наша історія. Саме українки першими взяли до рук зброю і стали в один ряд з чоловіками.
Ще один розділ книги зачепив роль жінки в діяльності ОУН та УПА. Авторки акцентували увагу, що це надзвичайно складна, проте актуальна тема, адже наш основний ворог не змінився і варто розглядати її з різних сторін. Все тому, що історія неоднозначна, тож жінки були не лише героїнями, а й тими, хто неодноразово забирав життя.  
  • Часто кажуть, що українки дуже аполітичні. Нашим завданням було показати, що вони були саме активними учасниками історії, а не пасивними спостерігачами. Саме поміж героїзму і трагізму минало життя звичайної жінки. Не будучи частиною національного спротиву чи учасниками військової боротьби, вони рятували своїх дітей, працювали на заводах та організовували допомогу пораненим, - поділилась результатами досліджень Оксана Кісь.
“Українські жінки в горнилі модернізації” – це науково-публіцистична книга, яка пробує донести сучасним українкам, які чинники з минулого стали ключовими у формуванні сьогодення жінки. Назва книги пов'язана зі сплавами різних металів, які об'єднуються у горнилі та формують певний образ життя “української берегині”. Як стверджують авторки, тільки “дізнавшись формулу цього сплаву, сучасні українські жінки зможуть пройти щоденні виклики, використовуючи весь свій ресурс”.
  • Ми постійно ділимо суспільство на слабку та сильну стать. Ця книга дозволяє побачити, що нічого подібного в Україні не було, - підсумувала Оксана Кісь, - Суворі обставини життя українок змусили їх бути сильними навіть в тих умовах, де їхні права та ресурси були страшенно обмежені. Чи то під час воєн та окупацій, чи в засланнях та кримінальних переслідувань. Жінки завжди віднаходили внутрішню силу для того, щоб відстоювати інтереси своєї родини та пробувати заявляти про власні потреби. Саме про це наша книга. Про реальність.
Філімонюк Наталія