Жінка в темі. 6 книжок, що допомагають більше розуміти одна про одну і самих себе

Жінка в темі. 6 книжок, що допомагають більше розуміти одна про одну і самих себе

Восьмий рік поспіль окрему низку подій головного культурного фестивалю країни об'єднує тематичний кластер «Жінка в темі». Традиційно його кураторками є Лариса Денисенко та Ірина Славінська. Цьогоріч у межах кластера дискутуватимуть про те, чи чути голоси письменниць, чи потрібна чоловікам гендерна рівність і про кого не пишуть у книжках. Тим часом ми зібрали 6 книжок, які допоможуть читач(к)ам глибше зануритись у теми довкола самоідентифікації та репрезентації жінок.  

Жіноча компанія

Перекладений українською бестселер New York Times «Жіноча компанія. Поради й натхнення від 100 мисткинь і підприємниць» оповідає історії 100 виняткових жінок, які зробили вагомий внесок кожна у своїй царині. Героїні розповідають, як повірили у власний творчий дух і здолали негаразди та виклики глобального підприємництва.

Медіатитанеси та керамістки, готельєрки та художниці тату, комікеси й архітекторки — усі разом вони витворюють картину того, що буває, коли йдеш за своєю пристрастю і мрією. Книжка вийшла друком у видавництві ArtHuss.  

Як давати собі раду

Авторки популярного американського комедійного подкасту By the Book прочитали 50 порадників і мотиваційних книжок та дотримувалися викладених у них рекомендацій. Експеримент тривав три роки, а з його результатами тепер можна ознайомитися під обкладинкою із назвою «Як давати собі раду: чого ми навчилися за 50 книжками із саморозвитку».

У цій книжці авторки поділилися усіма своїми спостереженнями і висновками про те, що ж дійсно працює, а що — ні. Вона містить багато гумору та корисної інформації, зокрема про те, як навчатись новому, набиратись сили, поводитись з технікою, позбутись мотлоху, висловлювати вдячність, підходити до роботи, потоваришувати з власним тілом, як спілкуватись з людьми і вибирати саме ті книжки-порадники. 

Казки на ніч

«Казки на ніч для дівчат-бунтарок-2» — це друга частина перекладу гучного проекту «Good Night Stories for Rebel Girls». Італійські авторки Елена Фавіллі та Франческа Кавалло у вже звичному та характерному стилі перетворили реальні історії жінок на правдиві казки. 

До другої частини увійшли співачка Бейонсе, акторка Софі Лорен, письменниця Дж. К. Ролінґ, танцівниця Айседора Дункан, канцлерка Анґела Меркель, телеведуча Опра Вінфрі тощо. Деякі з героїнь жили давно, інші — наші сучасниці. Хтось походить із багатих родин, деякі у дитинстві злидарювали. Одні відомі на весь світ, а про інших намагалися зумисно забути. Однак кожна з них по-своєму змінила світ. 

Збірка покликана не лише надихати дівчаток-читачок, але й продемонструвати, що жодне із досягнень не давалося героїням просто. Соціальний скепсис та агресія, історичні події, патріархальні родинні традиції — усі ці фактори ускладнювали їхній шлях. 

Як ми пережили комунізм

Хорватська письменниця і журналістка Славенка Дракуліч для західних аудиторій стала голосом країн з-поза Берлінського муру ще до його падіння 1989 року. Її есеї були не тільки затребуваною оповіддю про життя в соціалістичному таборі: Славенка Дракуліч також однією з перших почала пояснювати, як жили у соцтаборі жінки. 

Уже класична книжка Дракуліч «Як ми пережили комунізм і навіть сміялися» відкрила Заходу цей жіночий світ — приватний, професійний, активістський. Він, утім, майже так само невідомий і нам, адже для тодішніх мешканців Радянського Союзу відвідини закордону, навіть «братніх» соціалістичних країн, були рідкісною нагодою і віхою в житті, а покоління, для яких подорожі не є чимось надзвичайним, побачили вже зовсім іншу Східну Європу. 

Дещо в цих есеях видається спогадами про минулу епоху, проте дещо резонує з досвідом навіть тих, хто народився вже після написання книжки.

Мої запасні життя

Радимо також читати книжку Ірини Славінської «Мої запасні життя», що стала її дебютом в есеїстиці. Ця книжка — клаптикова ковдра, зібрана зі спогадів, рефлексій та міркувань. Журналістка, перекладачка та продюсерка «Радіо Культура», членкиня Українського ПЕН розмірковує про особисту історію, історію родини і роду, збирає докупи пазли спогадів з дитинства, навчання, подорожей, робочі ситуації з перекладацької і журналістської справ — аж до подій недавнього часу.

Це визначення важливих у житті моментів — певних якорів і культурних кодів, якими залогінюємо себе у сучасну реальність. Маркування втрачених ланок пам’яті, які потребують усвідомлення, але не завжди підлягають відновленню. Історії інших людей, а чи навіть інших країн, які можна проживати, наче власні запасні життя.

Аномальне явище для патріархальної влади

У видавництві «Vivat» вийшла друком біографія першої жінки-прем'єр-міністерки Ізраїлю Ґолди Меїр. Вона була успішною політикинею і «аномальним явищем» для тодішньої патріархальної влади. Відданість Меїр створенню й захисту єврейської батьківщини від лютих ворогів та підступних союзників сформувала політику Близького Сходу наступних десятиліть.

«Ґолда» знайомить читачів з маловідомими фактами її життя, пояснює її складну мотивацію та ідеали, розповідає про особисті перемоги та розчарування легендарної персони. 

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.