«Невидимий батальйон»: презентація фільму про жіночі долі, які тісно переплетені з війною

«Невидимий батальйон»: презентація фільму про жіночі долі, які тісно переплетені з війною
14 вересня у Дзеркальній Залі Палацу Потоцьких у рамках Форуму Видавців у Львові  відбулась розмова за участі Олени Герасимюк про фільм «Невидимий батальйон», який вийде на широкі екрани 14 жовтня 2017 року. Прописні істини карбують у нашій свідомості стереотип, що історію творять чоловіки. Донедавна ці догми домінували у системі соціального устрою, проте доля, яка лягла на плечі сучасних український жінок, вирішила все докорінно змінити. Автором ідеї для фільму стала Марія Берлінська, доброволець АТО і керівниця Центру підтримки аеророзвідки. Кінокартина розповідає історії шести жінок, як кожна з них потрапила на фронт. Під час зустрічі Олена Герасим’юк показала присутнім тизер-трейлери до п’яти історій та розповіла про кожну із них.
  • Перша історія розповідає про долю снайпера Олени Білозерської. З динаміків під час презентації лунає головна, на думку Олени, проблема: «Війна – це мистецтво, яке умудрились споганити». І саме «мистецтво війни» змогли опанувати українські жінки, які перебувають на фронті, - каже Олена Герасим’юк.
«Трохи нервовий монолог», як сказала сама авторка, перервали запитання з залу. Цікавилась, чому саме ці шість жінок стали героїнями фільму?
  • Це ідея Марії Берлінської, тому жінок з історіями шукала й обирала вона. Під час пошуку було два головних критерії: чи погоджується людина розповісти свою долю на камеру і чим взагалі вона відрізняється від інших, - відповідає авторка.
Трейлер фільму з’явиться згодом. Шосту героїню обирали через соціальні мережі. Кожен міг розповісти історію, яка, на його думку, варта уваги.
  • Друга історія про Юлію Паєвську, позивний «Тайра». На війні вона тактичний медик, у мирному житті – спортсменка. Через цю розповідь ми покажемо, що бачить поранений, коли потрапляє в медичний пункт. «Дорога життя», нею Тайра вивозить поранених бійців, - продовжують розповідь.
Із залу лунає зауваження, що саме сьогодні Юлію Паєвську нагороджують Орденом «Народний Герой України».
  • Насправді у цьому фільмі розповідається історії двох жінок, які отримали ці нагороди. Першою була нагороджена Адріана Сусак, штурмовик в батальйоні «Айдар». Вона вважає, що війна – це взагалі неправильно. Протягом року Адріана змогла відвідати всього дві могили загиблих побратимів, залишилось ще 131…, - додають учасники зустрічі.
Фільм знімали три режисери, кожен по дві частини, щоб показати жіночі подвиги на фронті з різних ракурсів. Наступна героїня – Оксана Якубова, у мирному житті фінансист, зазначає: «Дуже страшно вмовляти хлопців іти на позиції, якщо туди дійти неможливо». Частину історії про Оксану Якубову знімали в реабілітаційному центрі, де вона проходила курс відновлення. Це був один із найважчих та найінтимніших моментів зйомки. П’ята історія про Юлію Матвієнко. Її шлях на війну розпочався з Майдану. Це така типова траєкторія від Майдану до війни. Шлях, з якого вже не можна зійти. Олену Герасим’юк запитують чи жіноче ім’я має війна?
  • Це погляд Світлани Алексієвич, в авторів цього фільму він інший. Ми не стверджуємо, що у війни жіноче обличчя. «Невидимий батальйон» доводить, що на жінку варто зважати на війні. Вони захищають Батьківщину на рівні з чоловіками, тому що мають над голою одне небо, яке не ділить їх за гендерними особливостями.
Прем’єра фільму «Невидимий батальйон» відбудеться 14 жовтня 2017 року. Дарина Шалова