Підсумовуючи досвід реформ: на Форумі видавців презентували посібник реформатора
У рамках Форуму видавців в Палаці Потоцьких відбулася презентація першого в Україні видання про досвід впровадження змін – «HOW-TO, або Посібник реформатора». Посібник підготовлений на основі досвіду та досягнень Проектного офісу Національної ради реформ. Учасники презентації розповіли про ідею проекту та її втілення.
«Це не авторська книга, працювала велика кількість людей в Проектному офісі. Це не є мемуари, це є підручник, посібник. Одне з перших завдань, яке поставив Президент, – забезпечити процес координації. Френсіс Фукуяма називає це «чинний ефект», або «ефект димаря». Для того, щоб зверху пішов дим, треба закласти дрова, скоординувати весь процес, щоб ідея перетворювалася на законодавчий акт через обговорення і конкретну реалізацію. Таким майданчиком стала Рада реформ. Проте для того, щоб готувати якісні матеріали з цифрами, з даними, з альтернативними точками зору, потрібний Проектний офіс», – зазначив Дмитро Шимків.
Для довідки:
Національна Рада за останні три роки провела 23 засідання.
Було прийнято понад 250 рішень, 85 % з яких було виконано.
Працювало близько 20 фахівців над вісімнадцятьма реформами.
Зроблено 6 квартальних звітів, 2 річних звіти, які проаналізували все, що було зроблено в країні.
«Головне – готувати технічні рішення, але в політичному полі», — Дмитро Шимків також наголосив на ідеї створення кейсів історії, якими можуть скористатися в університетах для навчання майбутніх менеджерів.
Валерій Пекар, співзасновник громадянської платформи «Нова країна», порівняв процес реформації суспільного життя із марафоном:
«Напрямок руху – модерна Україна. Всі, хто опинилися при владі після Майдану, прийшли на спринт. А нам потрібен марафон, естафета. На зміну стомленим людям приходять нові. Виникає питання передачі досвіду, а ця книга вирішує проблему».
Анна Чухай, менеджер проекту, переконана, що книга «HOW-TO, або Посібник реформатора» унікальна, адже закордонних видань на цю тему мало, бо таку інформацію зазвичай не систематизують. Але у книзі керівники опрацювали досвід найкращих бізнес-практик.
«Наша країна пройшла через великий парад стратегій», — Ігор Гончаренко, менеджер з антикорупційної реформи.
Євген Бистрицький, український вчений-філософ, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Джорджа Сороса. вважає, що членам Проектного майданчику потрібно поставити пам’ятник. «Те, що вони зробили, – це подвиг, бо діяли в умовах дуже сильно заполітизованої атмосфери і важких стосунків між різними політичними групами».
Автори: Козловська Надія і Грамчук Ольга
Фото: Дмитришин Артур