Радар на книжки: де шукати нове, коли здається, що уже все прочитали

Радар на книжки: де шукати нове, коли здається, що уже все прочитали

Влаштовуємо «перепис населення» на книжковій полиці. Якщо вашу домашню мінібібліотеку час наповнити ароматом свіжодруку, а в електронній читанці замінити книжки на нові, у пригоді стане ця підбірка від BookForum. Зібрали для вас 10 ресурсів, що надихнуть і заохотять почитати щось нове — від суперсписків світових медіа до теплих лампових книжкових подкастів і блогів в інстаґрамі. 

Рейтинги від BBC

Топ-200 романів за версією BBC — рейтинг «The Big Read», складений авторитетним британським телеканалом у 2003 році. Це підсумок великого опитування, участь у якому взяли понад 750 тисяч глядачів. На верхівці рейтингу — «Володар перснів» Толкіна. Перша книжова сотня уміщує чотири частини з серії про Гаррі Поттера і п'ять романів Террі Пратчетта.

Щодо виданого у ХХІ столітті, BBC Culture опитала кілька десятків літературних критиків та оглядачів з різних видань і склала підбірку найкращих романів, опублікованих від 1 січня 2000 року. Перші 12 опублікувала українська редакція ВВС

Українська служба BBC у 2005 році започаткувала власну літературну нагороду. Щороку редакція обирає найкращу українськомовну книжку, видану за останні 12 місяців. Рекомендації, що нового почитати, завжди можна знайти у списках номінантів «Книги року ВВС». У 2019 році лауреатами стали «Доця» Тамари Горіха Зерня, «Так, але» Тараса Прохаська та дитяча книжка «Сапієнси» Володимира Арєнєва.  

Книжкова галактика від The New York Times

Бестселер The New York Times звучить гордо. Книжковим новинкам одне з провідних медіа світу приділяє чимало уваги. Тут і щотижневі огляди, і щомісячні підбірки найрейтинговіших видань художньої прози, нон-фікшну та дитячої літератури, а також письменницькі колонки і книжковий подкаст. У розділі «Книжки» на The New York Times можна застрягнути всерйоз і надовго — справжня вечірка для інтровертів та книжкових ґіків. 

100 книг століття від газети Le Monde

Одне з найавторитетніших французьких видань — газета Le Monde — у 1999 році уклало список зі 100 найкращих книжок двадцятого століття за результатами голосування близько 17 тисяч читачів. Рейтинг очолює повість Альбера Камю «Сторонній». До топової десятки також увійшли «У пошуках утраченого часу» Марселя Пруста, «Процес» Франца Кафки, «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері, роман Андре Мальро «Умови людського існування», «Подорож на край ночі» Луї-Фердінан Селіна, «Грона гніву» Джона Стейнбека, «По кому подзвін» Гемінґвея, «Великий Мольн» Алена-Фурньє та «Піна днів» Бориса Віана. 

Першій 50-ці списку письменник Фредерік Беґбеде присвятив книгу дотепних есеїв «Найкращі книги XX століття. Останній опис перед розпродажем». 

Нобелівка з літератури

Серед списку лауреатів Нобелівської премії з літератури також можна знайти книжкову поживу. Чи не найпрестижнішу нагороду у письменницькій царині від 1901 року присуджували 116 людям, а це щонайменше 116 творів на «що б почитати».

Читомо

Це портал про культуру читання і мистецтво книговидання. «Читомо» позиціонується як медіа про книгу в усіх її проявах і про осмислене читання як трамплін, інструмент для самоосвіти та реалізації. У рубриці «Читати» на сайті віднайдете добірки, уривки та рецензії.  

Літакцент

Ще один авторитетний ресурс — український веб-портал про сучасну українську та зарубіжну літературу «Літакцент». Проєкт називає себе провідником до світу сучасного письменства. По книжкові рекомендації радимо зазирати на сайт щонайменше в огляди, рецензії та спецпроєкти.  

Від Сковороди до сьогодення

100 знакових творів українською мовою зібрали у великий спецпроєкт український осередок Міжнародного ПЕН-клубу та онлайн-журнал The Ukrainians. Понад пів року провідні українські письменники, журналісти, видавці та перекладачі укладали цей список. Відбулося кілька етапів голосувань та обговорень. Завданням цього проєкту було прагнення усвідомити багатогранність української літератури, відкрити забуті чи зневажені шкільною програмою твори, а головне — допомогти відчути радість від читання своєю мовою, про себе і про свою країну.  Добірку формували за принципом «один автор = один твір». 

Читанка

Ще один книжковий проєкт від The Ukrainians у співпраці з українськими видавництвами. Щодня у «Читанці» публікують великі уривки з українськомовних книжок. У день публікації їх можна придбати зі знижкою на сайті видавництва за спеціальним промокодом, а також виграти примірник у соцмережах The Ukrainians. Так видання популяризує якісний українськомовний книжковий продукт. 

На одному стільці з Кафкою

Любителям не лише читати, а й слухати про книжки, рекомендуємо звернути увагу на подкаст «Акустика тіней». Це проєкт журналістки Іванни Шкромиди про світову літературу. Авторка називає свій формат не зовсім розповіддю про чиєсь життя, а радше спробою уявити, що ви сидите з Францом Кафкою чи Деніелом Кізом на одному стільці: «Стілець поскрипує, але вам це не заважає слухати про буденні сніданки, довгі переїзди чи прогулянки з однодумцями. І ви настільки захоплюєтеся почутим, що починаєте говорити у відповідь. Тепер між собою розмовляють ваші тіні. А в них – особлива акустика». Уже вийшло 17 епізодів, зокрема про Керуака, Селінджера, Толкіна, Бредбері, Сент-Екзюпері, Гемінґвея, Буковскі, Капоте, Орвелла, Камю. Подкаст доступний на Mixcloud, SoundCloud, Apple Podcasts, Google Podcasts, Castbox тощо.

Читати модно

Так називається книжковий інстаблог українською із більш як 13 тисячами підписників. За гештеґом #читатимодно авторка ділиться власними рефлексіями на книжки, викладає підбірки та розігрує улюблені примірники. А ще веде однойменний телеграм-канал

Цей список рекомендованих джерел не є вичерпним. Варто звертатися до різних ресурсів. Зокрема, зазирнути до стосу книжок, які ви придбали на Львівському книжковому ярмарку під час 26 BookForum чи у попередні роки. Хтозна, раптом і серед них є щось, чого чи зовсім випадково ще не прочитали.