Українська візуальна книга: видання і тенденції | ІІ частина

Українська візуальна книга: видання і тенденції | ІІ частина
Візуальна книга, як і вишукана література, цікава вузькому колу естетів та гурманів. Проте мистецькі альбоми, фото та арт-буки є якісними унікальним виданнями, а часто ще й дорогоцінним. Адже у їх виготовленні використовують спеціальні ефекти та технології, а наклад може становити всього кілька примірників. Окремі українські видавці працюють виключно із візуальною книгою. Чи стала вона більш популярною серед читачів? Яким бачать майбутнє візуальної книги українські видавців? Стаття є другою частиною матеріалу про тенденції та перспективи візуальних видань в Україні.
Богдан Завітій, заступник головного редактора видавництва «Родовід» «Видавництво «Родовід» розвинулося з однойменного часопису. Власне, з наукових записок із історії українського мистецтва. Отже, спеціалізацію вибирати не доводилося, вона була лише розширена та поглиблена: до досліджень народного мистецтва додалися студії з українського авангарду. Чому саме історія українського мистецтва? Бо ані 25 років тому, коли вийшла наша перша книжка, ані тепер тут не бракувало «білих плям». Від недавнього часу ми видаємо також фотобуки. Візуальна книга є популярною – бодай тому, що переважна більшість людей, незалежно від освітнього рівня, має потяг до прекрасного. Інша річ – наскільки ця книга  є доступною в нашій країні. Покупець сьогодні розривається між бажаннями та можливостями, а видавець балансує на межі окупності».

Візуальні книги видавництва «Родовід»

Малевич. Автобіографічні записки 1918–1933. Упорядник Анастасія Білоусова.

Перше повне видання спогадів митця, які розповідають про його дитинство, молодість, родину та друзів, а також про те, що вплинуло на його формування як художника. Чимало із спогадів стосуються зв'язку К. Малевича із Україною.  Автобіографію митця візуально оформили ілюстраторки Євгенія Полосіна й Аня Іваненко.

Олекса Грищенко. Динамоколір. Автор Віта Сусак.

Візуальна книга, що розповідає про творчість живописця Олекси Грищенка. Художник відзначився розробкою власного мистецького напрямку – динамокольору, який вважається унікальним явищем в авангарді. Олекса Грищенко навчався живопису у Франції, Константинополі та Греції. В Україні його роботи експонувалися поряд із полотнами Кандинського та Малевича. Книга – це огляд життя та творчості митця-авангардиста.

Чисте мистецтво. Автори: Петро Гончар та Лілія Лихач.

Візуальна книга, що зібрала під однією обкладинкою українських художників-примітивістів. Мета видання – найповніше дослідити наївну творчість та порівняти її із полотнами професійних митців. У книзі вміщено репродукції десятків кращих художників України. Також проаналізовано творчість сучасних митців, які наближуються до стилю примітивізму.

Алла Кроха, головний редактор ТОВ «Майстер книг»

«Звичайно, візуальна книга зайняла свою нішу. Але не можна сказати, що це популярна книга. В першу чергу, нею цікавляться спеціалісти мистецької галузі, художники, колекціонери, галеристи, музейні працівники, народні майстри і просто поціновувачі гарної книги. Врешті, це гарний подарунок. Все ж, більшою популярністю користуються видання, присвячені вишивці, народному одягу. Також зараз все більшої популярності набувають арт-записники».

Візуальні книги видавництва «Майстер книг»

Олекса Новаківський. Книга листівок.

Візуальна книга репродукцій львівського художника Олекси Новаківського, що розповідає про його творчість. Формат книги-листівки за задумом видавців є меншим варіантом великого мистецького видання про художника. Такі ж книги-листівки «Майстер книг» видав про інших митців – художників Івана Труша, Олену Кульчицьку, українське народне малярство та кераміку.

Дерев’яна скульптура Галичини 17-19 століть.

Книга зібрала скульптурні твори майстрів та різьбярів Галичини. Більшість із зображень скульптур були опубліковані для широкого кола вперше.  Роботи були зібрані із фондів музеїв Львівщини, Івано-Франківської та Тернопільської областей, а також із багатьох приватних колекцій.

«Людмила Вітковська»

Візуальне видання, що присвячене творчості сучасної української художниці. Людмила Вітковська творить у стилі народного мистецтва та є однією із визнаних художниць України. Також мисткиня куратор студій для дітей та дослідниця традиційного малярства Південної України. Видання зібрало кращі роботи народної художниці.
Світлана Привалова, головний редактор Nebo BookLab Publishing «Нашому арт-видавництву Nebo BookLab Publishing 9 грудня виповниться 2 роки. На цей момент у переліку книг, що вийшли – двадцять три найменування. Деякі з них видані і української, і російською мовами. І це суцільно арт-буки. Оскільки видавництво виникло на базі художньої галереї, то все, що ми видаємо –  має естетичну і художню цінність. У діяльності поєднано два напрями: перекладна література та видання власного виробництва. Перше – це візуальне осмислення італійських, білоруських, іспанських, норвезьких, тайванських художників та ілюстраторів. Друге – це книжки створені за участі наших талановитих українських ілюстраторів».

Візуальні книги видавництва «Nebo BookLab Publishing»

«Галерея чуття»

Книга, яка поєднала українську літературу та живопис. У виданні ліричні поезії українських авторів проілюстровані роботами сучасного художника Андрія Задоріна. У книзі використано тексти класиків та сучасників: Сергія Жадана, Галини Крук, Катерини Калитко, Миколи Вінграновського, Василя Симоненка, Володимира Сосюри та інших. Книга була видана у двох частинах.

«Маленький принц»

Візуальне дитяче видання ілюстрації до якого створив тайванський ілюстратор Аке. Унікальність книги – у поєднанні французької класики із сучасною азійською культурою. Таке мистецьке рішення відкрило вже добре відомий твір для читачів по-новому.

«Фріда»

Видання для дітей та підлітків, у якому в легкій та цікавій формі розповідається про життя відомої мексиканської художниці Фріди Кало. За задумом розповідь ведеться для героїні книги дівчини Міріам, яка любить слухати історії про відомих митців. У цій серії також вийшла книга про життя Коко Шанель.  

Якою є перспектива розвитку візуальної книги в Україні?

Богдан Завітій, заступник головного редактора видавництва «Родовід»

«Перспективи такі ж, як і в решти речей, що не є першої необхідності, але є важливими для людини: попит на них буде збільшуватися в міру зростання заможності суспільства. Однозначно, що мистецькі видання не будуть витіснені електронними книгами.  Візуальна книга потребує бути на папері. Хоч так – це доволі коштовний носій інформації».  

Алла Кроха, головний редактор «Майстер книг»

«Мистецькі видання мають великі перспективи, тому що електронна книга не завжди може їх замінити. Велику увагу необхідно приділяти художньому вирішенню візуальної книги. Це запорука успіху. Єдиний недолік – висока вартість. Ми намагаємось вирішувати цю проблему – видаємо книги листівок і комплекти листівок для тих, хто не завжди може придбати альбом».  

Світлана Привалова, головний редактор Nebo BookLab Publishing

«Візуальна книга, звичайно, стає більш популярною і в Україні теж. Класичні тексти домальовуються, переосмислюються художниками та ілюстраторами. Наприклад, ми в цьому році видали «Маленького принца» з ілюстраціями тайванського ілюстратора Аке, хоча книга вперше у світ вийшла ще 1943 року і перекладена на три сотні мов світу. Інший напрям – це створення нових сюжетів з відповідно новими візуальними рішеннями. Більшою популярністю все-таки користуються класичні назви. Дарма, що ми читаємо їх десятиліттями».