Єврейський цвинтар Сатанова. Кам’яні звірі та магічні обряди

  • Видавництво: Дух і літера
  • Автор: Полюхович Дмитро
  • Мова видання: Українська мова
  • Рік видання: 2025
  • Обкладинка: тверда
  • Кількість сторінок: 248

Анотація

Це видання є першою у світі своєрідною енциклопедією єврейської некрополістики. Тут детально розглянуто майже всі сюжети, що зустрічаються в оздобленні надгробків-мацев на теренах України, їхнє значення, прихований зміст та походження. Представлені барельєфи – це не просто красивий і високохудожній декор, а й алегоричне втілення духу, життя і віри євреїв минулого, їхнього очікування на прихід Машиаха, віри у вічне життя та майбутнє воскресіння мертвих. За допомогою низки символічних зображень ці оздоблення також розповідають про заслуги, чесноти і статус небіжчика. Детальному поясненню цих алегоричних та метафоричних зображень і присвячене запропоноване дослідження.

За основу взято давній некрополь містечка Сатанова, що на Хмельниччині. Він слугував місцевій громаді від другої половини XVI й до середини ХХ ст., аж поки ця громада, що була чи не найповажнішою на Поділлі, не була знищена кривавою хвилею Голокосту.

Цей цвинтар по праву вважається одним із найцікавіших і найбільш мистецьки вартісних єврейських кладовищ Європи, а його ділянка з надгробками XVII – початку ХІХ ст. (на цей період припадає пік розквіту єврейського каменерізного мистецтва) є справжнім художнім музеєм під відкритим небом.

Про видавництво «Дух і літера»

Видавництво друкує твори гуманітарної класики зарубіжних і вітчизняних авторів з філософії, соціології, історії, політології, економіки, культурології, богослов’я, юдаїки тощо, а також видає гуманітарний часопис «Дух і літера».