«Цей роман для українців не запізнився на 30 років»: презентація видання «Вільнюський покер»

«Цей роман для українців не запізнився на 30 років»:  презентація видання «Вільнюський покер»

Презентація українського видання «Вільнюський покер» литовського письменника Річардаса Ґавяліса відбулася в межах 27 BookForum 18 вересня. Партнером події став Литовський інститут культури.

Про Річардаса Ґавяліса, про сам роман, про ситуацію в литовській літературі та культурі на зламі радянської та пострадянської епох розмовляли поет та літературознавець Остап Славинський і письменниця, дослідниця літератури Маріанна Кіяновська, яка стала авторкою післямови до видання.

Роман «Вільнюський покер» — приклад складної інтелектуальної прози, тому пані Маріанна поставила собі за мету пояснити непросту інтертекстуальну структуру твору Річардаса Ґавяліса.

«Ґавяліс перший на пострадянському просторі письменник, який не просто створив текст постмодернізму, а він одразу деконструював постмодернізм», —  розповіла письменниця.

Однозначно, Річардас Ґавяліс був першокласним постмодерністом та потужним візіонером.

«Ґавяліс завдяки тому, що він оперує прихованою цитатністю, формулює, як мінімум, десять тез про природу насилля, які лише зараз почали проговорювати, а вони в нього є в живому тексті», — наголосила Маріанна Кіяновська.

Цей роман для українців не запізнився на 30 років, адже, на думку авторки післямови, лише зараз у нашій культурі з'явились люди, які здатні прочитати цю книжку. Для цього необхідно знати антропологію, історію культури, а також розуміти творчість митців-постструктуралістів.

«Річардас Ґавяліс свій текст вибудовує на тригерах. Як такого хронотопу там просто не існує. Це унікальний прийом, але в принципі — це наша теперішня психофізична реальність».

Учасники бесіди дійшли згоди, що роман литовського письменника може бути «всім» одночасно. У «Вільнюському покері» наявні елементи, притаманні модернізму, також елементи притчі, казки, прослідковується міфопоетична структура реальності та навіть магічний реалізм. Під певним кутом твір можна розглядати, як поему. Якщо відкинути фабулу, взяти історію ідей, можна буде запрезентувати 20 есеїв на тему археології знань.

Наприкінці бесіди літературознавець Остап Славінський наголосив, що 2020 рік — справді той рік, коли ми знову по-справжньому можемо перечитати Річардаса Ґавяліса.

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка: Ірина Оліщук