Драма на 28 BookForum: непрості питання драматургам та читки нових п'єс

Драма на 28 BookForum: непрості питання драматургам та читки нових п'єс

"Драма" — один з цьогорічних спецпроєктів 28 Міжнародного Львівського BookForum. Куратор — драматург, доктор філософії, керівник літературно-драматургічної частини у Львівському театрі ляльок Андрій Бондаренко. Сам Андрій вважає, що дорослішання – це чиста драма як вона є.


"Усталений світ рушиться, попередні звички, уявлення і очевидності розсипаються на порох, юна людина постає наодинці перед реальністю та бере на себе виклик усього Всесвіту, аби віднайти себе нового, “дорослого”. Цю схему можна знайти чи не в кожній п’єсі, навіть і не з юними героями. Гамлет, Макбет, Король Лір – усі вони проходять знову і знову через цей процес, хоча для декого “дорослішання” здійсниться лише у смерті.


Якщо забрати з дорослішання всю драму і надрив – то чи буде це дорослішання справжнім? На чому воно ґрунтуватиметься? Що тоді відрізнятиме “личинку” від “метелика”?

Проєкт “Драма (дорослішання)” – це про те, що одного без іншого не буває. Будь-яка драматургія переповідає нам знову і знову про сміх і сльози чийогось дорослішання. Адже це процес, який ніколи не припиняється. Драматична правда життя полягає в тому, що ніхто ніколи не подорослішає раз і назавжди, аж поки не помре. Цей сюжет вічний та універсальний. 


Драматургія – це чиста “гра в дорослішання”. На сцені, на папері, в головах акторів і режисерів, в душах глядачів. Тому, повністю “дорослі” – гармонійні, впевнені, монолітні – персонажі на сцені виглядають нецікаво. Як і повністю “дитячі”, адже вони так само монолітно цілісні. Драма починається зі змін, коли моноліт тріскає. 


Герої п’єс, про яких справді цікаво читати, – це юні та дорослі “підлітки на життєвому зламі”". 


В рамках спеціального проєкту “Драма (дорослішання)” від 28 Львівського міжнародного BookForum відбудуться читки текстів, переможців цьогорічного Драматургічного конкурсу “Липневий мед”.

“П’ять пісень Полісся” розповідає історії, що упродовж кількох поколінь відбуваються в маленькому поліському містечку, яке застрягло між селом та містом. Знову і знову стаються гіркі та абсурдні трагедії, кожна з яких є зубцем у великих граблях. Знову і знову “дорослішання” героїв ніяк не приходить.


Автори п’єси “Втеча” – підлітки, які вчаться у харківській театральній студії “Школа Магії Театру” (драматург-куратор: Яніна Зеленська). “Втеча” – це їхній внутрішній, щирий і автентичний погляд на тему дорослішання. 


Також будемо розмовляти та дискутувати про “дорослість” самої української сучасної драматургії як явища.


"Довгий час драматургія незалежної України асоціювалася лише з одним популярним автором – Лесем Подерв’янським. Його дотепна низова творчість стала тим маркером, який відділив українське радянське сценічне слово від пострадянського. Це було таке собі кризове, дворове “дорослішання” укрдрами у стилі “буремних дев’яностих” – Подерв’янський рішуче і безкомпромісно висміяв неживу класичну радянську драматургію, привніс туди таку жахливу річ як матюки, чорний гумор і вуличні реалії. З одного боку Подерв’янський широко популяризував укрдраму, яка, втілена у його текстах, стала чи не культовим явищем, і друкувалася, і ставилася, і переказувалася народними масами. З іншого боку – це була вільна, дитяча, безтурботна, самодостатня монолітна драматургія, якій ще не потрібно було дорослішати. Завдання створити якусь “дорослу”, “повноцінну” українську драматургію постало вже перед наступниками Леся Подерв’янського. У 2021 році цей процес вже нарешті набув якихось конкретних обрисів. З’явилися відомі імена, укрдрама потрапила до престижних театрів, розвинулося кілька драматургічних середовищ, вийшло друком кілька збірок. Але чи свідчить це вже про дорослішання?"


Розбиратися з цими питаннями будуть учасники тематичних розмов – “Драматургія як “доросла” література: чому сценічні тексти потрібно друкувати” та “Українська сучасна драматургія – досвід дорослішання (Підсумки останніх десятиліть)”. Серед запрошених гостей – знані українські драматурги Максим Курочкін та Павло Ар’є.


Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua. Програма фестивалю налічує 120 подій, 250 учасників, зокрема - 25 іноземних авторів з 21 країни світу.


Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.