Філософський контекст дорослішання на 28 BookForum

Філософський контекст дорослішання  на 28 BookForum

Філософський контекст дорослішання обговорять у межах кластера “Філософія”який курує засновник Club of Creative Philosophy Олександр Комаров. 


"Фокусна тема цьогорічного Львівського міжнародного BookForum-у: «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними». Філософська програма концентруватиметься на питанні ідентичності. Не виключно національної, етнічної чи будь-якої колективної ідентичності, але й на осмисленні цього феномену як такого, — підкреслює Олександр Комаров. — Чи можна коротко і зрозуміло схарактеризувати — чим є ідентичність? Це одне з тих понять, які всім здаються самозрозумілими, однак, лише поки не виникає потреби дати йому чітке визначення.


Ми спробуємо підступитися до цього поняття у такий спосіб: ідентичність — це те, що дозволяє нам бути собою, постійно змінюючись впродовж життя. Якщо ми візьмемо життя окремої людини, у кожному віці від дитинства до похилого віку, людина є відмінною і одночасно тотожною самій собі. Змінюється все: інтереси, світогляд, способи самоусвідомлення, життєві орієнтири, фізичний стан і тілесність, зовнішній вигляд, емоції та переживання… Людина постає суцільною мінливістю стосовно самої себе, однак, одночасно, людина «не втрачає себе» у цій змістовній неусталеності. Ба більше, навпаки, здатність до самоактуалізації, гнучкість і відкритість до змін, спроможність до світоглядних трансформацій, часто слугують запорукою психічного і ментального здоров’я. В нашій ідентичності є щось принципово стале і водночас принципово мінливе. Ідентичність наче і є синтезом цих двох екстремумів. І, локалізуючись на їх перетині, між стійкими власними межами і тут же принциповою відкритістю до нового, «не втрачаючи себе», однак постійно «набуваючи себе нового», ідентичність здатна осучаснюватись. Здатна крокувати в ногу з мінливим світом, ба більше, задавати йому тренди, може навіть випереджати його.


Ця серединна позиція не є, однак, настільки вже непроблематичною. Здатність змінюватись потребує, почасти, неабиякої відваги і зусиль. Але ж і спроможність залишатися собою, не поступатися власними межами, коли це критично, також потребує зусиль, потребує волі й рішучості. Ситуація виступає наче подвійною, і потребує ретельного філософського осмислення аби не заплутатись у цих «так» змінам, і «ні» загрозам. Відтак відомий німецький філософ і психотерапевт Карл Ясперс, аналізуючи людські світогляди говорив про «граничні ситуації». Саме здатність особи перебуваючи на межі дати гідну відповідь граничним ситуаціям виступає, за Ясперсом, умовою постання надійного екзистенціального ґрунту у динаміці світоглядних горизонтів.


Та чи не виникає та сама ситуація, коли ми говоримо і про ширші суспільні явища? Що таке колективна ідентичність? Чи можна прослідкувати аналогічні процеси на рівні окремих спільнот, суспільства, нації, людства?.. Чи не постає відкритість до змін, однак, і здатність залишитися собою, здатність осучаснюватись, але й не втрачати власну автентичність і своєрідність, умовою життєздатності будь-якої спільноти? І якщо це так, чи спроможні ми безпомилково визначати, що має лишатись усталеним, а що підлягає неминучим змінам?


Ці питання осмислюватиме цьогорічна філософська програма, заходи якої будуть скеровані як на філософську, так і на історичну й історико-філософську проблематику".


Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua.

Програма фестивалю налічує 120 подій, 250 учасників, зокрема - 25 іноземних авторів з 21 країни світу.


Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів