«10 про 10. Спроба канону. Володимир Яценко про «Інтернат» Сергія Жадана»

«10 про 10. Спроба канону.  Володимир Яценко про «Інтернат» Сергія Жадана»

Своїм відгуком на роман «Інтернат» авторства Сергія Жадана поділився продюсер Володимир Яценко. Захід відбувся у межах спецпроєкту на 28 BookForum за підтримки Українського інституту книги


На думку Володимира Яценка, «Інтернат» — це всі ми. Для українців питання вибору майбутнього шляху так і не було вирішене, артикульоване. 


«Для мене, «Інтернат» цікавий тим, що тут зброя – це, власне кажучи, мова. Це не тільки мова, не стільки мова, це культурна самоідентифікація. Це неймовірна річ! Це дозволяє почути іншу сторону: не примиритися, не піти на компроміси, але почути», — розповідає Володимир Яценко.


Продюсер Володимир Яценко наголошує на вмінні Жадана-письменника чути людей, героїв своїх творів: «У нього (ред. — Жадана) є неймовірна гуманітарна складова, тобто він чує людей. І не має значення кого: це може бути кат-козачок із Росії, це може бути будь-хто. Він усіх намагається почути, почути кожного. Він може не погоджуватися, але він пропонує іншу точку зору».


Саме інструмент «відштовхування» від протилежних поглядів допомагає авторові більш чітко кристалізувати свою позицію.

Продюсер вважає, що саме після подій Майдану, війни на сході країни у творчості Жадана з’явилися аскетичні мотиви: алюзії на Біблію, Христа, Марію. «Маленька людина», яка готова померти за ідею викликає захват у рецензента.


«Це неймовірна річ, коли «маленька людина», яка є героєм цього «Інтернату» готова принести себе в жертву… Я відчуваю неймовірне піднесення, тому що це неймовірний твір. Це єдина книга, яку я пропонував, – бо я пропонував декілька різних книг, — власне своїм західним колегам, яка викликає неймовірне збудження», — ділиться Володимир Яценко.

До слова, продюсер вважає, що всі заслуговують, аби фільм на основі роману «Інтернат» Сергія Жадана був екранізований. 

(Фото зі сторінки https://birdinflight.com/uk/)


Нагадаємо, що наймасштабніша культурна подія України 28 BookForum триває до 19 вересня у Львові онлайн та офлайн. Програма фестивалю налічує 160 подій, 250 учасників, зокрема — 25 іноземних авторів із 21 країни світу. Почесна гостя — Нобелівська лауреатка, Ольга Токарчук.


Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua та нашому YouTube каналі


28 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду, Львівської міської ради та Львівської облдержадміністрації. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись із думкою авторів.