5 книг, щоб зрозуміти медіакластер на 27 BookForum
У періоди світової кризи особливо відчутна цінність достовірної інформації. Ми зібрали 5 книг про журналістику, які допоможуть краще зрозуміти медіакластер на 27 BookForum.
Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності
Ця книжка Пітера Померанцева про величезну індустрію маніпулювання нашими думками, рішеннями, бажаннями, про нові та старі інструменти залякування і брехні, які використовують політики і наркомафія, релігійні фанатики і популісти, і що можна їм протиставити.
Ця книжка про інформаційні війни, ботів і погоничів ботів, про тролів і хакерів, про фейкові новини і втрату прозорої політичної дискусії. А ще — про ХХ століття, про його інтелектуальний спадок, про Холодну війну і КҐБ, про втрачену ілюзію, що більше інформації означатиме більше свободи та глибші дискусії, про пошук надії. Це також сімейна історія, й історія дисидентства, яка, здавалося, закінчиться у ХХ столітті, але триває.
Переклад цієї книжки здійснено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Партнер проєкту hromadske.ua.
Жертвам сниться велика воєнна перемога
До книги Міленко Єрґовича «Жертвам сниться велика воєнна перемога» увійшли написані впродовж 1993—1995 років есе, нариси та воєнні замальовки про війну у Боснії і Герцеговині або про події, які безпосередньо чи опосередковано стосувались цієї війни. Змальовані автором картини, на перший погляд, видаються ірреальними, страхітливими, болючими, демонструючи усе, як є, без прикрас чи виправдань.
Проте книга водночас сповнена надією. Надією на те, що рано чи пізно війна закінчиться, вигнанці повернуться додому, а жертви зможуть віднайти спокій.
Ґарет Джонс. Людина, яка забагато знала
Книга польського репортера та письменника Мірослава Влеклого — жанрово унікальна. З одного боку, автор створив репортаж-реконструкцію подорожі до Радянського Союзу в 1930-х роках Ґарета Джонса — британського репортера, який першим розповів у західних медіях правду про Великий голод в Україні.
З іншого боку, ця книга — докладна та драматична біографія Ґарета Джонса, якого за опубліковані тексти про «комуністичний рай» цькували деякі корумповані західні журналісти, а через декілька років він помер за достатньо загадкових обставин.
Наша маленька ПНР
Книга-машина часу переносить читача у Польську Народну Республіку ― от тільки це не спогади, а дійсність Вітольда Шабловського, його дружини Ізабелли та їхньої маленької доньки. На півроку вони стали учасниками, чи то пак заручниками, експериментального репортажу-перевтілення ― жили так, ніби Польща 1980-их нікуди не зникала.
Черги за продуктами і талони, радянський холодильник і відімкнення світла, відсутність соцмереж і телефонів, напіврозвалені авто й хабарі для бюрократів, життя без дезодорантів, бананів і Google, натомість з хамовитими офіціантами і тотальним дефіцитом. Репортаж, написаний на друкарській машинці, переносить нас у недалеке минуле, щоб зрозуміти, як ми жили при комунізмі і що це нам дало.
Імператор
У цій книзі два репортажі про різні світи, які, втім, є продовженням і породженням одне одного. Репортаж Ришарда Капусцінського «Імператор» ― історія про революцію в Ефіопії 1974 року. Але розказана вона не вустами повстанців і переможців, а через несміливі діалоги колишніх палацових слуг Хайле Селассіє. Після поразки режиму імператора вони змушені переховуватися, але все ж розповідають про звичаї й традиції палацу, наростаюче народне невдоволення, перші вбивства і виступ армії на користь протестувальників. Вони бачили, як безкарна влада породжує ненависть до себе, але так і не зрозуміли чому ― адже в них був «найкращий і наймилостивіший пан».
Друга частина ― розповідь про іранську революцію 1978-1979 років. Що відбувається після того, як згасає жар повстань? Чому такі потрібні під час протестів одне одному люди віддаляються і стають звичайними гвинтиками в новій системі? Чому, перемігши диктатора, ми все ж не можемо перемогти себе? Капусцінський поїхав шукати відповіді на Схід, у край нафтового капіталізму і феодальних пережитків минулого, релігії та міфологізованої історії, протистояння й інертності. Разом з цим автор розповідає про політичну історію Ірану, сучасність, релігійну основу держави та культуру.
27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.