Батик – це не тільки про чай
10 травня за ініціативи організаторів занять із художнього та образотворчого мистецтва Палацу Культури імені Гната Хоткевича відбувся майстер-клас із батику для дітей віком від 6 до 15 років.
Що таке батик? У перекладі з індонезійської «батик» означає «крапля воску». Це мистецтво ручного розпису по тканині, сутність якої полягає в нанесенні на матеріал воску в тих місцях, куди не має потрапити фарба. Родиною батику вважають Індонезію та острів Ява. Мистецтво, що увібрало в себе елементи акварельного живопису, пастелі, графіки, вітражу та мозаїки, відомо ще з давніх часів. Його використовували мешканці Шумеру, Перу, Японії, Індокитаю, Шрі-Ланки та Африки. У Європу ж батик потрапив разом із голландцями. Відтоді він продовжує сміливо торувати світом, завойовуючи дедалі більше прихильників. Батик використовують під час створення одягу, а також як елемент інтер’єру, у вигляді різноманітних предметів декору.
Для розпису можна придбати різноманітні види тканин – вовну, шерсть, віскозу, шовк та навіть синтетику, кожен з яких має свої особливості з нанесення фарби й потребує використання різних барвників. Купують матеріали в художніх салонах та спеціалізованих магазинах.
Які матеріали знадобляться для розпису тканини? Для створення батику знадобляться: рама, на яку натягується тканина, а також кнопки-булавки для закріплення матеріалу; важливими елементами є пензлі та піпетка. Можуть знадобитися довгі голки для нанесення тонких контурів. Соломинки для коктейлів знадобляться для того, щоб видувати фарбу на шовкову тканину. Доречним буде використання палітри для змішування фарб, а оригінальності роботі надає сіль – звичайна чи морська, незалежно від розмірів. Так ви створите цікавий ефект, оскільки сіль всмоктує фарбу.
Волонтерка й журналістка Дитячого Форуму поспілкувалася з організаторами події та особливостями проведення майстер-класу:
«На Форумі видавців я вже втретє. Дітям такі майстер-класи дуже цікаві, вони з захопленням приходять на розпис по тканині. Але техніка батику не з легких. Потрібно спочатку теоретично розповісти, а потім практично показати. Сам батик виник в Індонезії, класичний батик передбачає техніку гарячого розпису. Ми зараз малюємо батик у вільній техніці. Для інших технік потрібно багато матеріалів, вони дуже делікатні самі собою. Ми обрали вільний розпис як можливість ознайомлення дитини з тканиною.
Загалом, ми починаємо з основ малювання, з композиції. Спочатку потрібно зробити ескіз, який пізніше перенесемо на тканину. Особливої підготовки для цього не потрібно, але має бути час, щоби перенести малюнок», – зазначає організатор майстер-класу.
Марія Прохоренко, прес-центр Дитячого форуму 2018