Де шукати співпричетних: теми і спецпроекти 26 BookForum
18-22 вересня у Львові відбудеться головний культурний фестиваль країни — 26 BookForum. Цьогоріч програма включатиме щонайменше 26 тематичних кластерів і спецпроектів.
Фокусна тема цьогорічного BookForum — «Відшукування причетного». На такий вибір надихнула однойменна поема Грицька Чубая. У 2019-му виповнюється 70 років від його дня народження.
Кураторками фокус-програми «Приналежність» стануть літературна критикиня Ганна Улюра та керівниця Ukrainian Literary Center Поліна Городиська. За тематичними блоками «Медіа», «Література» та «Спільнота» проект об'єднає 7 подій різних форматів — дискусію, подіумну розмову, відкриту розмову, круглий стіл тощо.
Програма 26 BookForum налічує вже 26 тематичних кластерів і спецпроектів: «Приналежність», «Класика», «Фікшн: Романтична література», «Фікшн: Історична література», «Поезія», «Фантастика», «Крим», «Війна», «Політика», «Територія свободи: ЗМІ», «Комікси», «Освіта», «Креативні індустрії та урбаністика», «Бізнес та економіка», «Жінка в темі», «Історія», «Наука і технологія», «Мови та переклади», «Філософія», «Здоров'я», «Мандри», «Стиль життя», сценічні читання сучасної європейської драматургії «Жива сцена».
Українська письменниця, правозахисниця, телеведуча Лариса Денисенко та журналістка, літературознавиця Ірина Славінська куруватимуть спеціальний проект «Жінка в темі».
Спецпроект «Стиль життя» під кураторством Гаськи Шиян фокусуватиметься на життєвій складовій письменництва. Відвідувачі дізнаються більше про характери та цінності авторів, холівари і конфлікти у літературному середовищі, політичний та ідеологічний контекст творчості, особисті стосунки, соцмережі та балансування між «справжньою роботою» і письменництвом.
Кураторська програма Галини Вдовиченко «Художня література: романтична література у світі глобальних змін» у низці подій розкриватиме, чого чекає читач від сучасного роману про кохання, хто сильніше пише про кохання – чоловіки чи жінки, чи існує межа відвертості в літературі про романтичні стосунки тощо.
У межах тематичного кластеру «Війна» говоритимуть про те, як війна впливає на культуру, літературу і мистецтво й навпаки. До діалогу залучають авторів ветеранської літератури, режисерів, фотографів, філософів, соціальних психологів.
«Поезія» включатиме творчі вечори класиків української поезії з виконанням класичної музики львівськими музикантами, дискусійні панелі на тему взаємодії поетичних генерацій останніх 40 років за участі критиків, літературознавців та самих поетів, спеціальну розмову з тими, хто знав Чубая, дискусію про місце сімдесятників в українській поезії, дуети українських поетів та іноземних гостей, а також тематичні групові читання.
Кластер «Історія» зосередить увагу на видавничому та науково-освітньому напрямах публічної історії. Програма охопить панельні дискусії з питань кінореалізації сценаріїв, а також обговорення актуальних контекстів вивчення українсько-польських, українсько-єврейських, українсько-російських взаємин.
Журнал «Куншт» куруватиме події тематичного кластеру «Наука і технології». Дискусія між мандрівником та екологом допоможе шукати відповідей про те, хто винен у глобальному нагріванні і що робити, аби запобігти великому шостому вимиранню.
Причетність як глобальний тренд розкриватимуть події кластеру «Освіта», «Філософія» та «Політика».
Медіакластер «Територія свободи: ЗМІ» куруватиме журналістка Громадського радіо Єлизавета Кузьменко. Учасники обговорюватимуть мінливість сучасної мультимедійної екосистеми, ролі традиційних медіа і впливи соцмереж.
Окремий тематичний кластер присвятять розвитку української комікс-індустрії на тлі зарубіжних практик «дев'ятого виду мистецтва». Його куратором стане видавець Богдан Кордоба. На прихильників чекає близько 20 презентацій та 5 дискусій.
У межах тематичного кластеру «Фантастика» говоритимуть про фантастичні сюжети у різних медіа, нові тенденції на ринку, зміну у читацьких смаках та про те, чого не вистачає українському читачеві фантастики.
Спецпроект «Жива сцена» представить сім п’єс сучасних європейських авторів і авторок у форматі сценічної читки. Гостями 26 BookForum стануть драматурги з Великої Британії, Ірландії, Німеччини, Польщі, Сербії. Читки виконуватимуть молоді актори Львівського театру імені Лесі Українки, а також українські письменники і перекладачі.
У межах 26 BookForum також відбудуться З'їзд міст літератури ЮНЕСКО та Українсько-Єврейська Зустріч.
26 BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду.
Організатор – Громадська організація «Форум видавців».
Співорганізатори:
ДУ «Український інститут книги», Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація.
*Програма доповнюється. Стежте за оновленнями на офіційному сайті archive.bookforum.ua.