Дискусія про літературний менеджмент або як видати власну книгу
21 вересня у Центрі міської історії відбулась дискусія про літературний менеджмент у рамках тематичного кластера «Урбаністика та креативні індустрії».
Модератором події став Остап Микитюк. Учасниками події були відомі літературні менеджери та поети: Лілія Шутяк, Володимир Арєнєв, Тетяна Пилипець, Марк Оплачко, Вікторія Матюша, Олена Одинока та Людмила Фіть.
Лілія Шутяк розповіла свій досвід роботи у рамках міжнародного поетичного фестивалю «Meridian Czernowitz», який відвідують у Чернівцях автори з різних куточків Європи. Фестиваль вже співпрацював з Тарасом Прохасько, Оксаною Забужко, Сергієм Жаданом та багатьма іншими авторами. Жінка розповіла про роботу літературного PR-агента та про виклики, з якими стикаються працівники цієї сфери.
Бібліотекарка Тетяна Пилипець поділилася своїм досвідом роботи у літературному менеджменті та бібліотечній справі: «Літературний менеджер – це спочатку абсолютний волонтер. Зате ти постійно маєш в оточенні людей, які для тебе є небожителями. Проте з іншого боку – це серйозний виклик».
Володимир Арєнєв розповів історію свого захоплення літературним менеджментом та про співпрацю з численними видавництвами, які мають різну специфіку та особливу аудиторію. Письменник розповів про лайфхаки та альтернативні шляхи, як захопити видавця своїми текстами.
Марк Оплачко розповів про свій досвід співпраці з відомими письменниками, зокрема з Максом Кідруком, а літераторка Вікторія Матюша поділилася досвідом роботи у центрі «Літосвіта», завданням якого є навчання молодих авторів: «До нас приходять люди, які мають текст і які далі не знають, що з цим робити. Але вони хочуть видаватися. Ми вже маємо базу таких людей. Хочу зазначити, що видати твір – це тільки 20% успіху. Передусім, автору треба займатися самовдосконаленням та піаром власної персони».
Олена Одинока вважає, що зараз в українській літературі сформувалась саме та ситуація коли є попит і пропозиція: «Шкода, що на популяризацію українських авторів у нашому бюджеті бракує коштів. Доводиться укладати «джентльменську» угоду з автором».
Між учасниками виникла цікава та пізнавальна дискусія про особливості видавництва в Україні та специфіку законодавства у сфері книговидання. Прозвучали ґрунтовні поради автору-початківцю: про те, як працювати над своїм образом, саморозвиватись та популяризувати себе у Facebook, Instagram та ЗМІ.
Учасники дискусії висловили міркування щодо перспектив розвитку літературного менеджменту в Україні. Передусім, вони наголосили на позитивній тенденції популярності україномовної книги та зростанні попиту на компетентного літературного менеджера. Володимир Арєнєв наголосив на потребі реформації книгарень та бібліотек для збільшення об’єму книжкового ринку. Крім того, професія літературного агента є надзвичайно необхідною в Україні: у наш час закордонний митець не існує без супроводу власного спеціаліста у цій сфері. Автори порадили звернути увагу на те, що жодна книга Стівена Кінга не обходиться без подяки автора своєму літературному агентові.
Дискусія зібрала кілька десятків цікавих слухачів, які ділились своїм літературним досвідом та ставили практичні питання про перспективи молодого автора книг.
Автор тексту - Софія Футерко
Фото - Галина Костик