Культурний імпорт: кого з сучасних європейських поетів 26 BookForum відкриє Україні
Головний культурний фестиваль країни знайомить видавничу галузь з авторами з різних куточків світу. На 26 BookForum приїдуть представники Версополісу — поети Перу Сайзпрез з Іспанії, Пол-Генрі Кемпбел з Німеччини та Адіса Башич з Боснії та Герцоговини.
Другий рік поспіль BookForum стає майданчиком для знайомства авторів з міжнародної платформи Версополіс з українським читачем. Цьогоріч фестиваль відвідають поети Перу Сайзпрез (Іспанія), Пол-Генрі Кемпбел (Німеччина) та Адіса Башич (Боснія та Герцоговина).
Для європейських авторів це нагода вийти на новий видавничий ринок і видати свої книжки українською.
Перу Сайзпрез
Перу Сайзпрез народився у перуанській столиці Ліма. Називає себе «найменш відомим поетом у світі». Наприкінці 80-х переїхав до Мадрида, рятуючись від економічної кризи і насильства комуністичної партії Перу.
Вивчав мистецтво реклами. Співпрацював з найбільшими іспанськими агенціями як копірайтер і креативний директор. Читав написану експромтом поезію у барах та інших публічних місцях. Ініціював чимало поетичних акцій.
У 2006 році опублікував книжку «Волохате серце», що відкрила його як автора андеґраундної поетичної сцени в Іспанії. Виступає із перформативними читаннями, які позиціонує як «концерти без музики». У 2008-му видав концептуальну книжку в єдиному примірнику і власноруч одна за одною зробив 300 копій.
Пол-Генрі Кемпбел
Пол-Генрі Кемпбел є німецько-американським автором. Пише двома мовами поезію, коротку прозу та есеї. Вивчав класичну філологію з ухилом до давньогрецької мови, а також католицьку теологію в Національному університеті Ірландії та у Франкфуртському університеті. Пише вірші, есеї та оповідання.
Його поезія базується на сучасній мітології. Тяжіє до традиції символізму та поезії речей. Публікується у німецьких та американських літературних журналах, таких як «Lichtungen», «World Literature Today» та «Cordite Poetry Review». Здобув перекладацьку премію «Dichtungsring». У 2012 році став фіналістом резиденції поетів у Дрездені.
Адіса Башич
Адіса Башич — поетка і журналістка. Народилася у Сараєво. Має ступені магістра з компаративістики та прав людини і демократії. Опублікувала чотири поетичні збірки. Її вірші включені до усіх останніх антологій боснійської поезії. У 2017-му видала першу прозову книжку — «Тоді до завтра: історії про кохання і шлюб».
Доцентка кафедри компаративістики і бібліотечної справи та філософському факультеті у Сараєвському університеті. Викладає поетику і творчопис. Як літературна критикиня вела колонку у журналі «Slobodna Bosna». У 2018 році отримала стипендію Берлінської академії мистецтв. Пише докторську дисертацію про еротику любов і гумор у південнослов'янський поезії. Брала участь у письменницькій резиденції MuseumsQuartier у Відні. Її оповідання «Пережити автостоп» увійшла до збірки, що перемогла у конкурсі ЮНЕСКО «Bun(t)ovna p(r)oza».
Вона читала свої вірші у багатьох місцях: у престижному нью-йоркському поетичному товаристві «Poets House», у Гарвардському університеті, у Культурному центрі Назима Хікмета у Стамбулі, у наметі туарегів неподалік містечка Лодев у Провансі, у книгарнях і пабах, у театрі Горького у Берліні, на Белградському поетичному фестивалі тощо. А цьогоріч у вересні її поезію почують у Львові.
ГО «Форум видавців» стала членом Версополісу у грудні 2017 року. Ця престижна Всеєвропейська поетична платформа популяризує молоду поезію та об’єднує 15 фестивалів з 13 країн Європи: Словенії, Словаччини, Македонії, Хорватії, Великої Британії, Бельгії, Італії, Іспанії, Польщі, Франції, Німеччини, Австрії, Швеції, Литви та України. Версополіс сприяє у перекладі авторів на англійську та інші європейські мови. Членами платформи є 219 авторів.
Нагадаємо, у 2018-му ГО «Форум видавців» делегував Катерину Калитко та Олену Гусейнову презентувати Україну на фестивалі Версополісу, а 25 BookForum відвідали молоді поети з Хорватії, Великої Британії, Італії та Данії.
*Новину буде доповнено інформацією про цьогорічні події за участі поетів Версополісу після оприлюднення Програми 26 BookForum
Текст - Ольга Ярова