Літературні фестивалі: кому вони потрібні і для чого?

Літературні фестивалі: кому вони потрібні і для чого?

19 вересня в літературній атмосфері книгарні «Vivat» відбувся перший міні-з’ізд міст літератури ЮНЕСКО і за сумісництвом дискусія про важливість літературних фестивалів.

Програмна директорка 26 BookForum Софія Челяк, засновиця Conrad Festival Елізабета Фолтиняк та директор фестивалю «Острів Європа» Олександр Вешелені відверто розповіли про створення, розвиток та спрямування літературних фестивалів у Львові, Кракові та Вінниці відповідно.

Розмову почали з розповіді пана Олександра про його студентську любов до відвідування літературних подій, завдяки якій з'явилося прагнення чоловіка створити у майбутному власний масштабний проект. Він довів, що навіть у Вінниці, зовсім невеликому українському місті, можна успішно розвинути хороші літературні фестивалі, такі як "Intermezzo" та "Острів Європа". Опираючись на власний досвід спікер виявив, що Вінниця як осередок малих культур - це чудове місце для проведення культурних подій. Головне – створити якісну програму і зацікавити місцеву аудиторію особливою концепцією.

У свою чергу Елізабета Фолтиняк, представниця польського культурного осередку, розповіла про шлях Кракова до отримання титулу міста літератури ЮНЕСКО. Після «фестивального буму» у Кракові 2005-2009 рр., коли були створені і розвинені найбільші фестивалі Кракова "Conrad Festival" та "Фестиваль Мілоша", Елізабета стала співзасновницею 12 інших літфестивалів. Проте досвід показав: головне – не кількість фестивалів, а їх якість.

Софія Челяк продовжила розмову про розвиток літературних фестивалів на прикладі рідного нам Львова. Так, за 26 років існування BookForum та 11 років функціонування Дитячого форуму і досі виникають проблеми, пов’язані здебільшого із залученням аудиторії, а також розвитком технологій та інтернет-магазинів. Проте підтримка кожного з відвідувачів допомагає цим подіям і далі розвиватись і виходити на рівень одних з найвідоміших книжкових фестивалів України.

Тож постає питання: для чого і для кого створюють літературні фестивалі? Яку користь вони приносять?

Думки спікерів щодо цього досить різні, але при цьому усі влучно описують важливість проведення таких подій. Перш за все, за словами Олександра Вешелені, саме літературні події забезпечують урбаністичний розвиток міста, дають йому можливість заговорити про себе не тільки на всю країну, але й на весь світ. І хоча туристи-іноземці досі зацікавлені саме архітектурою, історію та місцевими традиціями міст, де проводять літературні фестивалі, все ж є певна частка людей, що осмислюють і пізнають міста крізь призму літератури.

Не менш важливим є те, що літературні фестивалі сприяють розвитку та об’єднанню літературного середовища: як письменників і читачів, так і книгарень, видавництв тощо. Завдяки цьому, як сказала Елізабета Фолтиняк, відвідувачі фестивалів перебувають у курсі подій.

Література дозволяє нам краще розуміти світ і пояснювати його для себе», - переконана вона

Літературні фестивалі об’єднують людей, збагачують літературу та відкривають світу все нові і нові міста, тому вони потрібні кожному, хто небайдужий не тільки до літератури, але й до актуальних суспільних подій. Можна це вважати відповіддю на наше питання?

Текст - Христоріз Ольга

Світлини - Lviv City of Literature