Літературний постріл: де наша ціль?
Анексія Криму, війна на Сході України перед українцями поставили нові питання: як об’єднати українців? хто ми такі? куди ми рухаємося? хто наші Герої? Такі ж питання самоідентифікації виникають і у інших націй, які уже можуть висновувати наслідки. У межах тематичного кластеру «Війна» ми спробуємо знайти відповіді на ці питання під час подій. Наразі пропонуємо вам 6 книг про переосмислення воєн, цінності та унікальні життєві історії.
Війна у 140 знаках
Однією із важливих тем для обговорення буде те, як змінюється журналістика під час війни та після. Книга британського журналіста Дейвида Патрикаракоса «Війна у 140 знаках», видана у видавництві Yakaboo Publishing, дозволяє зрозуміти, як старий світ поступився новому.
Автор зазначає, можливо, важливішою є перемога у війні слів та наративів, аніж те, хто має найпотужнішу зброю, кордони між політикою та війною ніколи не були такими розмитими, а політика — такою нестабільною. Патрикаракос здолав тисячі кілометрів трьох континентів, щоб описати, як Homo digitalis по-новому визначає конфлікт нашої епохи.
Він пише про війну Ізраїлю 2014 року проти ХАМАСу, архетипову асиметричну війну ХХІ століття, яка штовхає державу у протистояння з недержавним суб’єктом, про російсько-українську війну, про те, як Ісламська держава використовує соціальні медіа для радикалізації та вербування. Так ця книжка стала «інтимним і детальним портретом війни ХХІ століття, а також людей і технологій, які її видозмінюють».
У війни не жіноче обличчя
Жінки завжди були важливою, хоч і мало помітною, частиною будь- якої війни. Вони стали волонтерками, стрільцями, снайперками, артилеристками, командирами, кухарями, медиками, воєнними журналістками і протягом довгого часу мусили виборювати право захищати країну нарівні з чоловіками.
Книжка про війну Світлани Алексієвич, яка вийшла друком у видавництв «Vivat», — це книга сповідь, документ людської пам’яті, запис історій жінок, яким війна дала в руки зброю для захисту рідної землі від фашизму. Це дослідження духовного світу жінок, що виживали в нелюдських умовах війни.
Дівчата зрізають коси
Книга «Дівчата зрізають коси» — це спогади 25 жінок-воячок, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки та інші.
У спогадах йдеться про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни.
Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій. Ці історії було записано з листопада 2017 до липня 2018 року воєнною кореспонденткою і кураторкою тематичного кластера «Війна» 27 BookForum — Євгенією Подобною.
Татуювальник Аушвіцу
У видавництві #книголав вийшла книга про історію кохання, що пройшло випробування табором смерті. Дебютний роман австралійської письменниці Гізер Морріс про силу кохання, віри й внутрішнього спротиву, завдяки яким можна пройти крізь найтяжчі випробування.
Книжку написано на основі реальних подій. У 1942 році у концентраційному таборі «Аушвіц» зустріли одне одного Лалі Соколов та Гіта Фурман. У неї стерлося татуювання з порядковим номером, він мав набити новий… Це було кохання з першого погляду. Молодим людям судилося пережити страшні випробування, розлуку й омріяне возз’єднання, яке переросло у 56 років щасливого подружнього життя.
Їхню історію кохання записала Гізер Морріс, цьогорічна учасниця 27 BookForum, зі слів самого Лалі, з яким авторка випадково познайомилася 2003 року. Ця зустріч змінила долі обох. Відчуваючи до Гізер довіру, літній чоловік наважився розповісти їй найпотаємніші подробиці свого життя під час Голокосту.
Іловайськ
«Іловайськ» — книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни.
Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми. Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Тим не менше, просимо вважати всі збіги імен, прізвищ та позивних випадковими.
Східний синдром
Важливим питанням є ще військова література: чи існує військовий нон-фікшн? Про що можна писати, а про що краще мовчати? Яка література буде цікавою українському читачу?
Однією із книг, які набули популярності серед читацького загалу є «Східний синдром» Іллюхи Юлії, яка вийшла у видавництві КСД. Вони ніколи не зустрілися б, якби не війна на Донбасі. Гарячий вересень 2014-го звів разом адвоката-невдаху Васю, айтішника Макса та росіянку Таню, що втекла від чоловіка-садиста. У кожного — власна історія болючих втрат, яка штовхнула їх у бліндажі: Вася втікає в АТО від сварок із дружиною, Макс прагне помститися за вбиту наречену, а Таня мріє розпочати нове життя.
Дружба, любов, ненависть — етапи одного шляху, який їм доведеться пройти. І жоден із них не уявляє, чим цей шлях скінчиться. У цій книжці немає батальних сцен і кривавих подробиць. Це оповідь не про героїв, а про звичайних людей, які повернулися з війни тілом, не повернувшись душею.
27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.