«Люди є? А якщо знайду?»: постгуманізм як практики

«Люди є? А якщо знайду?»: постгуманізм як практики

Олександр Михед - письменник, літературознавець, куратор мистецьких проектів. Мар’ям Петросян – вірменська письменниця у жанрі магічного реалізму та фентезі, авторка роману «Будинок, в якому…» Тарас Лютий — філософ і письменник, автор наукових праць. В останній день 26 Bookforum ці люди зібралися у кінопалаці «Коперник», щоб поговорити про постгуманізм як практики. Подія «Люди є? А якщо знайду?» відбулася у рамках фокусної теми «Відшукування причетного». Модерувала зустріч Віра Балдинюк — письменниця, літературознавець, критик та арт-критик.

Трансгуманізм  (або ж постгуманізм) —  світогляд, який визнає можливість докорінних змін у становищі людини за допомогою передових технологій. Цей напрям сучасної філософії стверджує, що за допомогою досягнень науки можна позбавити людину від страждання, старіння та смерті, а також посилити її фізичні, розумові та психологічні можливості.

Експерти дискутували про те, чи справді людина вже є завершеним проектом – вінцем еволюції. Можливо, зараз розвиток технологій дозволяє людству перейти на якісно новий виток розвитку, здійснивши трансформацію на рівні тілесності? Якщо це так, то варто пам'ятати, що безкінечність як ідеал має багато пересторог.  До якої межі людина може змінюватися, щоб залишатися людиною, щоб не втрачати в собі людське? І взагалі, що воно таке – оце «людське»?

Міріам Петросян вдало підкреслила: «Мене як маму, а в майбутньому – як бабусю, більше хвилюють питання екології. Враховуючи теперішній стан довкілля, я боюся, що людство просто не встигне здійснити оцей стрибок, який ми зараз обговорюємо».

Без сумніву, ця подія показала, що навіть про складне можна говорити доступно і цікаво.

Текст – Олена Вол

Світлини - Валерій Шмаков