Пам’ять — товар на ринку свободи?

Пам’ять — товар на ринку свободи?

Минуле не буває мертвим,

воно взагалі не минуле.

Вільям Фолтер

Фокусною темою 25 Book Forum є ринок свободи, у межах цієї теми відбулася дискусія «Пам’ять на ринку свободи: минуле, пам’ять та інтерпретація». Основним питанням цієї зустрічі було розуміння того, як правильно чинити з пам’яттю — зберігати її, завжди осмислювати чи шанувати, але не жити цим минулим. «Питання пам’яті є досить важливим, але воно з часом розмивається. Причинами цього є перш за все глобалізація, потім — створення спільної мови для багатьох (англійська, іспанська, російська). Все частіше кордони перетинаються, стираються. Це і впливає на національну пам’ять. І от зараз Україна повертається на Захід, а наш близький Схід відвертається від Європи. Майдан — це результат забуття. І важливо віднайти ту пам’ять, щоб дозволити людям нагадати, де вони живуть, що роблять і яка в них культура», — розповів історик Андрій Гріцман. Узагалі, цікавим є приклад євреїв та їхнє ставлення до Голокосту. Західні євреї досі живуть минулим, гірко його оплакують, але не аналізують. Проте Східні Євреї говорять, що Голокост — страшний період у їхньому житті, ми його шануємо, але його не потрібно завжди згадувати, його потрібно аналізувати.
         У, наприклад, американців коротка пам’ять. Ми швидко забуваємо те, що відбулося у країні навіть тиждень тому. Ми називаємо це культурою масової репресії, — заявила американська дослідниця Шор Марсі.
Окрім цього важливо те, щоб у нашому суспільстві почали усвідомлювати те, що не існує у світі безпечного місця. Де б ми не були, чи вдома, чи далеко за його межами, щось може трапитися, але робити акцент на цьому не варто. Важливо також те, щоб ми перестати запитувати себе «Хто винен   у смерті бабці, яка пекла смачні пиріжки у Другій світовій?», потрібно питати «Як же трапилося так, що у якийсь момент зникла моральність?». Якщо ми так осмислимо минуле, то цього не повториться у майбутньому. Автор: Юлія Формос, прес-центр 25 Book Forum Фото: Назар Хомів, прес-центр 25 Book Forum