Показ фільму «Заборонений» та презентація книги Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова

Показ фільму «Заборонений» та презентація книги Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова

Подія, яка заповнила зал кінотеатру «Коперник» відбулася на «ура». 19 вересня автори книги «Заборонений» Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов привезли та показали відвідувачам головного культурного фестивалю країни своє дитя – фільм про епоху «заборонених людей».

«Ніде яблуку впасти» - саме так можна охарактеризувати ситуацію, яка склалася ще перед початком презентації. Автори втішилися через переповнений зал та прагнення молодого покоління дізнаватись історію свого народу й дивитись українське.

 Учасники книжкового форуму мали можливість безкоштовно побачити перший художній фільм, заснований на документальних фактах про життя Василя Стуса як представника епохи «заборонених людей». Після показу кінострічки вражені та переповнені емоціями глядачі спілкувалися з авторами книги. Питань було багато, цікавило - все. Емоційний запал відвідувачів ніяк не вщухав: говорили про закулісся, дискутували про вдалість підібраних акторів, погоджувалися й сперечалися - до останнього. Достатньо багато думок автори почули стосовно свого продукту, а потім наголосили, що українцям потрібні не тільки розважальні, але й історичні фільми.

Три роки Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов збирали й досліджували книжки та розповіді шістдесятників. Під час роботи спілкувалися із Левком Лук’яненком, Іваном Драчем, сім’єю Довганів, багато цікавого розповів син Василя Стуса – Дмитро. З книги взято первинний сценарій, однак під час роботи над фільмом багато цікавих моментів вирізали.

Незважаючи на це, «Заборонений» - це перш за все про сучасність: про онкохвору Віру, чиє життя стрімко котиться до свого горизонту, про її доглядальницю, яка налаштована проти радянської системи, про доленосну книгу Стуса, КГБ, секрети, переслідування і спогади. «Заборонений» - це про сльози причетних, про кожного, хто був у тісному залі на Коперника

 Свою назву книга змінювала тричі. Початкова – «Птах душі», як втрачена збірка Василя Стуса. Наступна – «Стус» - як віддача шани письменнику. І остаточна – «Заборонений», тому що у ній розкривається історія життя не лише Василя, а й всіх тих, хто боровся проти системи Радянського Союзу.

Головний актор фільму, що зіграв Василя Стуса, Дмитро Ярошенко – напрочуд схожий із своїм героєм. Не лише зовнішність, кажуть знайомі Стуса, а й темперамент, те, як ходить, спілкується – все нагадує борця за правду.

«Зйомки фільму були майже на межі», -  поділилися відвідувачі. Виявляється, навіть гості книжкового форуму були присутніми на зйомках деяких кадрів фільму.

«Коли я йшла Хрещатиком, і побачила скрізь червоні написи та радянські прапори, я сприйняла це агресивно. Збиралась викликати поліцію. Потім зрозуміла, що це декорації фільму, і видихнула», - розповідає глядачка.   

Кінострічка, яка тримала у напрузі, викликала емоції та змушувала тіло вкриватись мурашками. Наприкінці зал вибухнув оплесками та щиро дякував авторам за такий потужний український продукт. Історія дійсно зачепила за живе, тому - обов'язково до перегляду

Текст - Ольга Клибанська

Світлини - Фотоагентство LUFA