Польський досвід захисту авторського права
14 вересня на Форумі Видавців відбулася лекція «Колективне управління авторськими правами авторів перекладачів і видавців у Польщі». Спікером якої був Ґауден Ґжеґеож – віце-президент Асоціації авторів і видавців COPIRIGHT POLSKA. Він розказав про проблему піратства, яка існує у всьому світі та про польський приклад на тлі європейських рішень.
Лекція розпочалася з пояснення, що колективне управління потрібне авторам та видавцям для того, щоб не виникало труднощів при ліцензуванні товарів і відстоювання права на отримання винагороди, передбаченої законом.
«Сьогодні виявляється, як автори, так і видавці, потребують захисту перед пірацтвом. І організація, яку я представляю збирає гроші з ринку, відповідно до закону, і поділяє гроші між ними», - сказав гість з Польщі.
Технічний процес сприяв розвитку пірацтва, бо з часом індивідуальне використання стало масовим. Тож видавець хоче отримати відповідну винагороду за свою роботу.
Польща не так давно перейшла до формування правильної системи збору петрографічних оплат за копіювання творів. Проте Ґжеґеож запевнив, що вона діє, хоч і має ворогів, які хочуть її знищити.
«Якщо вкрасти з магазину 200 книжок – це є прикладом крадіжки і прокуратура починає слідство, а зробити 200 нелегальних цифрових копій - це не є злочином?», - обурюється Ґауден Ґжеґеож. Правоохороні органи повинні слідкувати за порушенням авторських прав. Найбільше займається піратством, на думку лектора, - Google, який без жодних докорів сумління використовує зміст щоденних газет у своїх сервісах.
Сьогодні розповсюдження книг та газет схоже до розповсюдження музики на радіо, телебаченні, платівках. Це дозволяє її копіювати, як і друкований матеріал, без будь-яких проблем.
Асоціації авторів і видавців COPYRIGHT POLSKA , представником якої є Ґауден Ґжеґеож займається захистом, забезпеченням та реалізацією авторських прав, збираючи петрорографічні виплати для книговидавців.
Наприкінці лектор також представив ключові завдання на майбутнє, серед яких створення єдиного цифрового ринку та здійснення Марашкешського договору.
Автор: Ольга Грамчук
Фотограф: Артур Дмитришин