Премія Шевельова 2019: короткі списки
Вже 17 грудня, традиційно в день народження мовознавця, історика української літератури та есеїста Юрія Шевельова оголосять переможця одноіменної премії.
Лауреат Премії нагороджується статуеткою Бронзового Ангела, а також грошовою премію та дипломом лауреата. Номінанти отримують дипломи фіналістів та добірку книжок видавництва “Дух і Літера”.
За результатами голосування членів Капітули Премії імені Юрія Шевельова до короткого списку номінантів потрапили три книжки:
1. Клочко Діана, “65 українських шедеврів. Визнані й неявні” (ArtHuss)
2. Махно Василь, “Околиці та пограниччя” (Yakaboo Publishing)
3. Прохасько Тарас, “Так, але…” (Meridian Czernowitz)
Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику, опубліковану протягом останнього року. Нагорода відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді (книжка, збірка) протягом календарного року.
Що кажуть члени Капітули про книжки номінантів:
Володимир Єрмоленко про книжку Діани Клочко “65 українських шедеврів. Визнані й неявні” (ArtHuss)
Книжка Діани Клочко у цьому сенсі – ідеальна есеїстика. Це добре і живо, небанально і цікаво написані тексти про 65 чудових творів українського візуального мистецтва. Це не класичний “підручник”, який сухо розповідає факти; це не науковий текст, де (часом) вузькість уяви компенсується щільністю складних термінів – це саме есеїстика, де ти пливеш від твору до твору, від автора до автора і отримуєш задоволення від читання. Після прочитання книжки Діани Клочко в українське мистецтво можна закохатися. Якщо ви все ще в нього не закохані, —
Оля Гнатюк про книжку Тараса Прохаська “Так, але…” (Meridian Czernowitz)
Збірка есеїв “Так, але…“ Прохаська зіткана з афоризмів, ремінісценцій, оповідок, спогадів, але канвою для них є не форма колонки, а життєва філософія автора. Перлинки розсипані по всій збірці, від першого до останнього есею: від “все може бути значно краще, але воно стосується зовсім іншого рівня віку” до “дійсно все може бути, якби цього захотіти, але пощо, коли і так уже все є”.
Микола Рябчук про книжку Василя Махна “Околиці та пограниччя” (Yakaboo Publishing)
Це напрочуд рафінована проза – попри позірну простоту, ба буденність викладу, відсутність розлогих метафор і глибокодумних філософувань, довірливість інтонації і приватність змісту. Автор пише однаково просто і про рідне Поділля, і про екзотичні краї по різні боки Атлантики; пише так, ніби всі вони є одним краєм, одним простором, одним досвідом, розділеним на численні пазли і складені в одну з багатьох комбінацій, званих його життям.
Лауреатами Премії минулих років стали Тарас Прохасько (“Одної і тої самої”), Андрій Портнов (“Історії для домашнього вжитку”), Костянтин Москалець (“Сполохи”), Олександр Бойченко (“Більше/менше”), Вахтанґ Кебуладзе (“Чарунки долі”), Андрій Любка (“Саудаде”), Володимир Єрмоленко (“Плинні ідеології”).
Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво “Дух і Літера”, Український науковий інститут Гарвардського університету.
Більше читайте на сайті українського PEN.